Zamknij

Piotr Żyła wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego. Jest WIDEO ze wzruszającej chwili

02.03.2021 10:11
Piotr Żyła
fot. YouTube/TVP Sport/screen

Piotr Żyła zdobył w sobotę złoty medal mistrzostw świata na skoczni normalnej w Oberstdorfie. W poniedziałek Polak odebrał swoją nagrodę i wysłuchał zagranego specjalnie dla niego Mazurka Dąbrowskiego. Zobacz WIDEO z tej wzruszającej chwili!

  • Piotr Żyła został w sobotę mistrzem świata na skoczni normalnej w Oberstdorfie
  • Polak zdobył złoty krążek w sobotę, ale odebrał go dopiero w poniedziałek podczas ceremonii medalowej
  • Zobacz wzruszające nagranie, na którym Żyła z zamkniętymi oczami wysłuchuje zagranego specjalnie dla niego Mazurka Dąbrowskiego

Piotr Żyła zdobywający złoto na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie to sukces, który jeszcze kilka tygodni temu większości z nas wydawał się nie do pomyślenia. Oczywiście wiedzieliśmy, że drużynowy mistrz świata z Lahti z 2017 roku ma do tego odpowiednie umiejętności, ale konkurencja w tym roku wydawała się zbyt duża.

Tymczasem Żyła nie tylko wygrał sobotnią rywalizację z równymi sobie, ale również pokonał obecnego lidera Pucharu Świata Norwega Halvora Egnera Graneruda (ostatecznie czwartego) czy mistrza świata w lotach narciarskich Niemca Karla Geigera (zdobył srebrny medal).

Piotr Żyła wysłuchał hymnu Polski. Jest WIDEO ze wzruszającej chwili

Chociaż 34-latek z Cieszyna zdobył złoty medal w sobotę, odebrał go dopiero w poniedziałek, bo właśnie wtedy odbyła się wspólna dla wszystkich skoczków ceremonia. Podczas niej Żyła wszedł na najwyższy stopień podium, założył na szyję wręczony mu złoty krążek i skupiony, z zamkniętymi powiekami, odsłuchał Mazurka Dąbrowskiego.

- Nuciłem sobie nasz hymn pod nosem. W głowie przemykały mi wspomnienia z całej mojej przygody ze skokami: starty na mistrzostwach świata, po kolei od 2007 roku, medale, które zdobyłem... Przypomniało mi się też, jak miałem osiem, może dziewięć lat, budowałem sobie malutkie skocznie i skakałem na biegówkach. Zawsze robiłem to po zawodach Pucharu Świata czy po mistrzostwach świata. Wyobrażałem sobie, że rywalizuję ze Svenem Hannawaldem, Kazuyoshim Funakim czy Hideharu Miyahirą. A ja jadę na końcu i z nimi wygrywam - mówił dla portalu sportowefakty.wp.pl po zakończeniu ceremonii medalowej.

Zdobycie mistrzostwa świata na normalnej skoczni to zdecydowanie największy indywidualny sukces w karierze Piotra Żyły. 34-latek ma jeszcze na swoim koncie brązowy medal z dużej skoczni z MŚ w Lahti w 2017 roku, dwa trzecie miejsca w walce o Małą Kryształową Kulę w sezonach 2018/2019 i 2019/2020, drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni w 2016/2017 oraz drugie miejsce w Willingen Five w 2019 roku.

Kolejna okazja do zdobycia medali przez Żyłę i pozostałych biało-czerwonych już 5 marca. W najbliższy piątek odbędzie się konkurs indywidualny na dużej skoczni. Dzień później na tym samym obiekcie zostaną rozegrane zawody drużynowe.

RadioZET.pl/TVP Sport, sportowefakty.wp.pl