Zamknij

Piotr Żyła zbyt nisko oceniony w Planicy? Sędziowie "ucięli" punkty Polakowi

26.03.2021 18:26
Piotr Żyła zbyt nisko oceniony w Planicy? Sędziowie "ucięli" punkty Polakowi
fot. PAP/Grzegorz Momot

Piotr Żyła po raz kolejny otrzymał zbyt niskie noty? Polak w piątkowym konkursie indywidualnym w Planicy uzyskał najdalszą odległość – 239 metrów – jednak nie mógł cieszyć się z wysokich ocen od sędziów. Ci odebrali mu łącznie 9,5 punkta.

  • Piotr Żyła w konkursie indywidualnym w Planicy skoczył najdalej spośród zawodników pierwszej 10
  • Polak uzyskał 239 metrów, czyli o 7 więcej niż zwycięzca zawodów Karl Geiger
  • Kibice znów zwrócili uwagę na bardzo niskie noty, jakie sędziowie przyznali Żyle. Mistrzowi świata obcięto aż 9,5 punktów za styl

Piotr Żyła w dzisiejszym konkursie w Planicy zajął siódme miejsce. Zawody z powodu opóźnień związanych ze zbyt silnym wiatrem zakończono po pierwszej serii. Wszystko przez to, że na słoweńskim obiekcie nie ma sztucznego oświetlenia, więc po zmroku nie dałoby się już skakać. W Planicy triumfował Niemiec Karl Geiger, który skoczył 232 m.

Wielu kibiców naszej reprezentacji zwróciło uwagę na to, jak został oceniony mistrz świata. Polak uzyskał najlepszą odległość spośród wszystkich startujących w zawodach – aż 239 metrów. Lądował bez telemarku, ale sędziowie i tak ocenili go niżej niż zawodników, którzy w podobnym stylu oddali krótsze skoki. Żyła dostał dwie „siedemnastki”, jedną notę 16,5, 17,5 oraz 19,5 od sędziego ze Szwajcarii. 

Piotr Żyła oceniany zbyt nisko?

Obserwujący zawody zwrócili uwagę chociażby na noty reprezentanta gospodarzy Bora Pavlovcicia, który omal nie przewrócił się przy lądowaniu, oddał znacznie krótszy skok (227,5), a od sędziów dostał noty 18,5 i 19 (po dwa razy) oraz 18. Do tego dochodzą jeszcze np. kontrowersje związane z oceną Karla Geigera. Niemiec wygrał zawody, oddał skok na 232.5 metra i zasłużył na wysokie noty. Jednak dziwić może, że od sędziego niemieckiego otrzymał ocenę 20, przyznawaną jedynie za niezwykłe wyczyny na skoczni.

Niskie oceny dla Żyły to nie nowość. Polak ze względu na powtarzające się wahania w locie często otrzymuje obniżone punkty za styl. To jednak nie tłumaczy wszystkiego. Na przykład w trakcie konkursu MŚ na skoczni normalnej w Oberstdorfie Żyła w pierwszym skoku leciał niemal nieruchomo, wylądował telemarkiem tuż przed rozmiarem skoczni, a sędziowie i tak ocenili go nisko – na 18 i 18.5 punktów. 

RadioZET.pl/PAB