Zamknij

Pekin 2022: Siedem nowych konkurencji w programie zimowych igrzysk

Krzysztof Sobczak
19.07.2018 12:11
Siedem nowych konkurencji na ZIO w Pekinie 2022
fot. Kyodo/EAST NEWS

Siedem nowych konkurencji, w tym bobslejowe jedynki kobiet i mieszane drużyny w skokach narciarskich, włączono do programu zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 r. Zmiany zatwierdził w Lozannie Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Oprócz bobsleistek i mieszanych zespołów w skokach, w programie będą też drużyny mieszane w: short tracku, narciarstwie dowolnym (aerials) i snowboarcrossie. Nowością będzie ponadto w narciarstwie dowolnym konkurencja big air kobiet i mężczyzn - rywalizacja polega na najeździe na skocznię, a następnie wykonaniu w powietrzu trików. Sędziowie ocenią m.in. stopień jego trudności, jakość wykonania i czystość lądowania.

Zobacz także

Tym samym, po rozszerzeniu programu o siedem konkurencji, "odchudzone" będą musiały być inne dyscypliny i konkurencje. Zmiany w Pekinie dotkną zmniejszonej liczby sportowców w biathlonie (20 osób mniej), łyżwiarstwie (26 osób mniej) oraz turniej hokeistek (zmniejszono liczbę drużyn z 10 do ośmiu, czyli 46 osób mniej).

Pekin 2022: Więcej kobiet

Igrzyska w Pekinie będą największą imprezą zimową z udziałem kobiet - wystartuje ich 1314, zaś w Pjongczangu było 1211 z ogólnej liczby 2892 sportowców. Oznacza to, że wzrośnie procentowy udział sportsmenek w porównaniu do zmagań w Korei Płd. z 41,9 do 45,44 proc.

Do programu olimpijskiego w Pjongczangu Komitet Wykonawczy MKOl wprowadził cztery nowe konkurencje: snowboardowy big air, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, a także rywalizację par mieszanych w curlingu i drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim.

RadioZET.pl/PAP/K