PŚ w Wiśle: Polscy skoczkowie wracają po sukcesie w TCS. Dziś kwalifikacje

Krzysztof Sobczak
13.01.2017 12:59
Kamil Stoch
fot. EastNews

O godzinie 18 rozpoczną sie kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Na starcie będzie dwunastu reprezentantów Polski, w tym ci, którzy dali nam tyle radości podczas Turnieju Czterech Skoczni.

Zagłosuj

Czy Kamil Stoch już w sobotę zostanie liderem Pucharu Świata?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W niemiecko-austriackich zawodach triumfował Kamil Stoch, Piotr Żyła był drugi, a 7.5 punktu do podium zabrakło czwartemu w klasyfikacji generalnej Maciejowi Kotowi. Trzeciego z Polaków wyprzedził Daniel Andre Tande, któremu sędziowie źle zmierzyli finałowy skok. Pisaliśmy o tym w czwartek.

Zobacz także

Od tego czasu zawodnicy nie pojawili się na skoczni, ograniczyli swoją aktywność medialną, by jak najlepiej wyciszyć się i przygotować do spotkania z polskimi kibicami. Po ich ostatnich sukcesach w kraju zapanowała euforia, podobna do tej, jaka na początku XXI wieku towarzyszyła Adamowi Małyszowi.

Krótka historia konkursów

Po raz pierwszy zawody w Wiśle rozegrano w sezonie 2012/2013. W trzech pierwszych edycjach odbywał się jeden konkurs, od ubiegłego roku dwa. A przynajmniej, taki był plan, bo ze względu na złe warunki atmosferyczne drugiego dnia zmagania odwołano.

Co ciekawe, w czterech dotychczasowych konkursach żadnemu z zawodnikowi nie udało się dwukrotnie wskoczyć na podium. Pierwsza trójka za każdym razem wyglądała inaczej: 2013 - Bardal, Freitag, Velta; 2014 Wellinger, Stoch, Hayboeck; 2015 Kraft, Peter Prevc, Freund i 2016 Koudelka, Gangnes i Kasai.

Teraz faworytami - nawet do zajęcia całego podium - będą Polacy. Tym bardziej, że w Wiśle nie pojawią się m.in. Peter Prevc, Simon Ammann czy Severin Freund. Będzie za to powracający po rocznej przerwie Gregor Schlierenzauer.

Po Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch przekonywał, że nie ma nic przeciwko, by... pierwsza szóstka należała do "Biało-czerwonych". On sam już po sobotnim konkursie może zostać liderem Pucharu Świata - obecnie jest trzeci, ale do prowadzącego Domena Prevca traci 13 punktów.

W piątek kwalifikacje

Teoretycznie jest to możliwe, gdyż w kwalifikacjach, które odbędą się w piątek o godzinie 18, wystartuje 12 reprezentantów Polski. Trzech z nich - Stoch, Kot i Żyła - ma zapewniony udział w konkursie. Pozostali muszą powalczyć.

O składzie "Biało-czerwonych" pisaliśmy przed kilkoma dniami. Na liście startowej znajdzie się 68 zawodników z 17 krajów.

Będzie loteria?

Niestety - podobnie jak przed rokiem - szyki organizatorom może pokrzyżować pogoda. Prognozy na ten weekend są bardzo niepokojące ze względu na porywisty wiatr sięgający nawet 12-15 m/s.

Pierwszy konkurs Pucharu Świata odbędzie się w sobotę 14 stycznia o godzinie 16. Biletów od dawna nie ma już w sprzedaży.

RadioZET.pl/KS