PŚ w skokach: Engelberg, czyli ostatni test przed TCS. Dziś kwalifikacje [TERMINARZ]

Krzysztof Sobczak
15.12.2017 08:00
Maciej Kot
fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

W nadchodzący weekend na zmodernizowanej w ubiegłym roku Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu rozegrane zostaną dwa kolejne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rok temu w drugim konkursie Kamil Stoch zajął drugie miejsce.

Zagłosuj

Czy polski skoczek stanie na podium w Engelbergu?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po zawodach w ostatni weekend w Titisee-Neustadt (2. miejsce Polski w konkursie drużynowym), podopieczni trenera Stefana Horngachera nie wrócili do kraju, do startu w Szwajcarii mieli przygotowywać się w Niemczech. Dwa dni poświęcili na regenerację oraz trening na siłowni. We wtorek zawodnicy wraz ze sztabem szkoleniowym opuścili Titisee-Neustadt i pojechali do Szwajcarii.

Zobacz także

W drodze do Engelbergu wstąpili do niemieckiej miejscowości Todtmoos, w której znajduje się Klasztor Ojców Paulinów. Skoczkowie spotkali się tam z o. Romanem Brudem, który oprowadził ich po tamtejszym klasztorze.

W ekipie nie nastąpiły żadne zmiany, w zawodach wystąpią - tak jak w poprzednich konkursach - Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny oraz Maciej Kot, który czuje się dobrze po upadku w minioną niedzielę w Titisee-Neustadt.

Stoch goni czołówkę

W tym roku po pięciu zawodach liderem klasyfikacji pucharowej jest Niemiec Richard Freitag - 370 pkt, Stoch jest szósty z dorobkiem 183 pkt. Tuż za czołową "10", na 11. pozycji, znajduje się Kubacki - 118 pkt.

Modernizacja obiektu

Skocznia w Engelbergu została poważnie zmodernizowana w ubiegłym roku. Prace trwały od początku kwietnia, zakończyły się na początku grudnia. Rozbieg i próg zostały zmienione, tory najazdowe i cały obiekt otrzymały oświetlenie. Koszt robót wyniósł prawie 3 mln franków szwajcarskich. Teraz Titlis-Schanze jest jedną z najnowocześniejszych naturalnych skoczni na świecie.

Do tej listy ostatnio dołączyła także Wielka Krokiew w Zakopanem, gdzie zakres prac remontowych prowadzonych przez dwa lata był równie duży.

Teraz organizatorzy spodziewają się, że po modernizacji będzie można w Engelbergu lądować za granicą 150 m. Aktualny rekord skoczni wynosi 144 m, należy do Domena Prevca i został ustanowiony w grudniu 2016 roku.

Pogoda nie powinna pokrzyżować planów

Prognoza pogody na najbliższe dni w Engelbergu jest dobra. W ciągu dnia temperatura powietrza osiągnie około - 5 st. C, nie przewidziane są silne opdmuchy wiatru ani opady śniegu.

Program konkursów PŚ w Engelbergu:

Piątek, 15 grudnia

14.00 - Oficjalny trening
16.00 - Kwalifikacje

Sobota, 16 grudnia

15.00 - Seria próbna
16.00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17 grudnia

12.30 - Kwalifikacje
14.00 - Pierwsza seria konkursowa

RadioZET.pl/PAP/KS