Polscy skoczkowie z tajną bronią. Ten sekret utrzymywali od lutego

08.10.2019 18:24
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Polscy skoczkowie już wkrótce zainaugurują rywalizację w Pucharze Świata. W związku ze zbliżającym się sezonem, kadra Michala Doleżala przygotowała tajną broń, która pomoże im osiągnąć przewagę nad rywalami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Od wielu lat w skokach narciarskich drużyny prześcigają się w nowinkach technologicznych. Dzięki nim, zawodnicy mogą skakać dalej od swoich rywali. W związku ze zbliżającym się zimowym sezonem, Adam Małysz nawiązał bliską współpracę z polską firmą Nagaba z Krapkowic, która produkuje obuwie. Przedsiębiorstwo będzie przygotowywało specjalne buty dla Kamila Stocha i spółki, w których Polacy będą skakać w Pucharze Świata.

Pierwsze testy sprzętu już za biało-czerwonymi. Podczas Pucharu Kontynentalnego obuwie sprawdzał Stefan Hula, a Jakub Wolny i Maciej Kot założyli je na zawodach w Hinzenbach i Klingenthal.

PŚ w Wiśle: Nietypowa pora konkursu indywidualnego [PROGRAM ZAWODÓW]

- To prototyp. Na razie buty się sprawdzają, ale to początek testów. Musimy zbadać ich niezawodność na długim dystansie – mówił Maciej Kot.

Wcześniej polscy skoczkowie korzystali z butów firmy Rass. Jednak odejście od producenta nie należy do najłatwiejszych procesów. Nie dość, że taki ruch dużo kosztuje, tak poszukiwania odpowiednich ludzi nie należą do prostych zadań.

- Namówiliśmy firmę Nagaba do współpracy. Nie było to proste, bo produkcja butów jest skomplikowana. Wielu próbowało, ale nikomu się nie udało. Póki co wydaje się, że nam się to udaje – podkreślił Malysz, któremu PZN powierzyło to zadanie.

Szaleństwo FIS-u we wstępnym kalendarzu na sezon 2020/21

Głównym celem butów nie ma być mniejsza waga, ale większa personalizacja do danego skoczka. Jak wspominał Maciej Kot, w trakcie sprawdzania nowego sprzętu, rywale nie kryli zaskoczenia.

– Widziałem lekkie przerażenie. Oni wiedzą, że mogą polegać tylko na niemieckiej firmie. Natomiast my możemy mieć wszystko, co chcemy. Oczywiście w granicach przepisów – zakończył Kot.

PŚ w skokach: Kiedy początek sezonu?

Inauguracja Pucharu Świata odbędzie się 22 listopada na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Zawodnicy rozpoczną rywalizację w konkursie drużynowym, a dzień później powalczą w zawodach indywidualnych.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl