PŚ w biegach: Kowalczyk wygrywa po raz 50 w karierze

Dominik Gołdyn
04.02.2017 08:07
Justyna Kowalczyk
fot. PAP

Justyna Kowalczyk wygrała bieg łączony 2x7,5 km narciarskiego Pucharu Świata w południowokoreańskim PyeongChang. Drugą Amerykankę Elizabeth Stephen wyprzedziłą o 56 s. Trzecia na mecie zameldowała się Japonka Masako Ishida.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To 50. w karierze i pierwsze od ponad trzech lat pucharowe zwycięstwo podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego. Poprzednio ze zwycięstwa cieszyła się 19 stycznia 2014 roku w Szklarskiej Porębie, gdzie triumfowała na 10 km techniką klasyczną.

Do PyeongChang, które w przyszłym roku będzie gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, nie przyjechały czołowe zawodniczki m.in. z Norwegii, Finlandii oraz Szwecji, które w tym czasie rywalizują w mistrzostwach swoich krajów.

Przed zawodami Kowalczyk zapowiadała, że znaczenie ma dla niej tylko pierwsza część biegu, rozgrywana techniką klasyczną. "Łyżwy" bowiem praktycznie nie trenowała, gdyż z powodu problemów z kolanem oraz bólu piszczeli swojej przyszłości z nią już nie wiąże.

Zgodnie z przewidywaniami najlepsza polska narciarka od początku prowadziła. Systematycznie powiększała przewagę i na półmetku aż o 54,7 s wyprzedzała Ishidę. Niespodziewanie jednak, kiedy zaczęła biec techniką dowolną rywalki straty wcale nie zmniejszały.

- Jestem bardzo zaskoczona tym, że utrzymywałam przewagę. Nogi mnie dziś niosły, miałam też świetnie przygotowane narty. Trasy olimpijskie nie są trudne, ale za rok na pewno będzie tu ciężko - powiedziała na mecie Kowalczyk.

Na niedzielę zaplanowano sprint drużynowy, w którym jednak nie wystartuje, bo jest w Korei jedyną reprezentantką Polski. Wraca teraz do Soczi na ostatnie zgrupowanie przed rozpoczynającymi się za niespełna trzy tygodnie mistrzostwami świata w Lahti. Wcześniej (19 lutego) czeka ją jeszcze pucharowy bieg na 10 km techniką klasyczną w estońskiej miejscowości Otepaeae. To właśnie w tej konkurencji 34-letnia zawodniczka z Kasiny Wielkiej liczy na sukces w Finlandii.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Norweżka Heidi Weng, która ma 316 pkt przewagi nad Finką Kristą Parmakoski. Kowalczyk jest 20., ale ona w większości biegów w obecnej edycji nie rywalizowała. Podobnie jak szósta w zestawieniu słynna Norweżka Marit Bjoergen.

RadioZET.pl/PAP/DG