Zamknij

PŚ w biathlonie: Premierowe zwycięstwo Wierer, Nowakowska najlepsza z Polek

Krzysztof Sobczak
11.01.2018 15:00
Weronika Nowakowska
fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

Włoszka Dorothea Wierer wygrała bieg indywidualny na 15 km biathlonowego Pucharu Świata w Ruhpolding. To jej pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Najlepsza z Polek, Weronika Nowakowska, zajęła 13. miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nowakowska, która przed tygodniem w Oberhofie zajmowała m.in. 6. i 4. miejsca, tylko raz pomyliła się na strzelnicy (każde pudło to minuta karna - przyp. red.) i dołożyła do tego niezły bieg, co w rezultacie dało jej miejsce w drugiej dziesiątce.

Zobacz także

Znacznie słabiej spisały się pozostałe Polki: Monika Hojnisz i Krystyna Guzik zanotowały po trzy pudła i zajęły odpowiednio 46. oraz 51. pozycję. Magdalena Gwizdoń po aż siedmiu pomyłkach była 95. w gronie 99. zawodniczek.

Dorothea Wierer była bezbłędna na strzelnicy i choć pobiegła o blisko 50 s wolniej od Kaisy Makarainen, obroniła pozycję liderki i po raz pierwszy w tym sezonie mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Trasy w Ruhpolding wyraźnie jej pasują, bowiem przed dwoma laty również okazała się najlepsza w biegu na 15 km.

Zwycięstwa Wierer i drugiego miejsca Makarainen można było się spodziewać, ale prawdziwą sensację sprawiła niespełna 30-letnia Kanadyjka Rosanna Crawford. Zawodniczka z Kraju Klonowego Liścia do tej pory nigdy nie stała na podium, a w PŚ stanowiła raczej tło dla swoich koleżanek po fachu. W Ruhpolding spisała się jednak doskonale - była bezbłędna na strzelnicy i zajęła 3. miejsce.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Anastazja Kuzmina, zanotowała słabszy występ. Już na pierwszej wizycie na strzelnicy miała dwa pudła, a ostatecznie skończyła z trzema. Rosjanka reprezentująca barwy Słowacji tradycyjnie już znakomicie pobiegła, co dało jej 9. miejsce.

W piątek biathlonistki mają wolne, a w sobotę odbędzie się bieg sztafetowy.

Wyniki biegu na 15 km:

1. Dorothea Wierer (0): 41:29.0
2. Kaisa Makarainen (1): +12.7
3. Rosanna Crawford (0) +21.2

Miejsca Polek:

13. Weronika Nowakowska (1):
46. Krystyna Guzik (3):
51. Monika Hojnisz (3)
95. Magdalena Gwizdoń (7):

RadioZET.pl/KS