PŚ w biathlonie: Odległe miejsce Hojnisz, pierwsze zwycięstwo Vittozzi

Krzysztof Sobczak
10.01.2019 16:15
Lisa Vittozzi
fot. AP/Associated Press/East News

Włoszka Lisa Vittozzi po raz pierwszy w karierze wygrała zawody Pucharu Świata w biathlonie. Okazała się najszybsza w sprincie na 7,5 km w niemieckim Oberhofie. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz zajęła 20. miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Vittozzi, która 4 lutego skończy 24 lata, była bezbłędna na strzelnicy, podobnie jak dwie pozostałe zawodniczki na podium: Francuzka Anais Chevalier (strata 5,3 s) i Szwedka Hanna Oeberg (15,0 s). Dotychczas najlepszym wynikiem Włoszki było drugie miejsce w biegu ze startu wspólnego w Kontiolahti w ubiegłym sezonie.

Zobacz także

Hojnisz spudłowała dwukrotnie i straciła do triumfatorki 1.00,7. Pozostałe Polki zajęły dalsze lokaty i nie zdobyły punktów do klasyfikacji generalnej PŚ, ale wszystkie zakwalifikowały się do sobotniego biegu na dochodzenie na 10 km. Kamila Żuk była 47., Karolina Pitoń - 49., a Kinga Zbylut - 59.

Zawody w Oberhofie zakończyły się pogromem faworytek. Liderka klasyfikacji generalnej oraz sprinterskiej Dorothea Wierer z dwoma pudłami uplasowała się na 24. pozycji, a druga w "generalce" Paulina Fialkova była 21. Jedna z najlepszych sprinterek w stawce Kaisa Makarainen zajęła 44. pozycję (4 pudła).

PŚ w biathlonie: Klasyfikacja generalna

Dorothea Wierer pozostała liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a za jej plecami plasują się Paulina Fialkova oraz Lisa Vittozzi. Monika Hojnisz spadła z 5. na 8. miejsce.

Zmiana zaszła za to w klasyfikacji sprinterek. Tutaj najlepsza jest obecnie Lisa Vittozzi, która o dwa "oczka" wyprzedza swoją rodaczkę Wierer.

W piątek biathlonistki będą miały wolne. Na sobotę zaplanowano bieg na dochodzenie, a w niedzielę odbędą się sztafety.

RadioZET.pl/PAP/KS