"Dziwny jest ten świat" na Wielkiej Krokwi. Zakopane uczciło śmierć prezydenta Gdańska

Krzysztof Sobczak
19.01.2019 15:19
Wielka Krokiew
fot. Marek Dybas/REPORTER /EastNews

W kraju trwa żałoba narodowa po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W chwili, gdy trwała jeszcze msza pogrzebowa samorządowca, skoczkowie w Zakopanem przygotowywali się do serii próbnej. Przed jej rozpoczęciem wybrzmiał utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Prezydent Gdańska zginął w wyniku odniesionych ran po ataku nożownika podczas kulminacyjnego momentu - "Światełka do nieba" - 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żałoba narodowa obowiązuje od godz. 17 w piątek 18 stycznia do godz. 19 w sobotę 19 stycznia.

Na ten weekend zaplanowano konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Organizatorzy postanowili, że sobotni konkurs drużynowy odbędzie się bez oprawy muzycznej, w ciszy i skupieniu.

Zawodnicy na swój sposób włączyli się w przeżywanie żałoby. -  Jest inaczej, ale w pełni rozumiemy powagę sytuacji i ją akceptujemy - mówił po piątkowych kwalifikacjach Kamil Stoch.

Oprawa muzyczna powróci do Zakopanego w niedzielę. Podczas próby Piotra Żyły wybrzmi utwór Disturbed "The Sound of Silence" (oryginał Simon & Garfunkel).

Mowa nienawiści

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza i słowa, które potencjalny sprawca Stefan W. wypowiedział ze sceny chwilę po ataku, na nowo wywołały dyskusję o mowie nienawiści. Utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena wielokrotnie przypominany jest przy tej okazji, a wielu artystów, m.in. Michał Szpak, apeluje o wczytanie, zrozumienie i zastosowanie się do słów tej pieśni.

RadioZET.pl/sport.pl/skijumping.pl/Twitter/KS