PŚ w Kuusamo: Pogoda znowu może rozdawać karty. Niepokojące prognozy

Krzysztof Sobczak
22.11.2018 22:29
Skocznia w Kuusamo
fot. VESA MOILANEN/AFP/East News

O kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczkowie narciarscy powalczą w Ruce nieopodal Kuusamo. Jak co roku organizatorzy konkursów mogą mieć problemy związane ze złymi warunkami atmosferycznymi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Kuusamo słynie z wietrznych warunków. Spośród 34 konkursów, które miały odbyć się w tej miejscowości, zgodnie z planem przeprowadzono tylko 25. Cztery razy zawody odwoływano, a pięciokrotnie kończono je na jednej serii. W tym roku może być podobnie, bo podmuchy wiatru mają wynosić nawet do 7 m/s.

Najgorzej ma być podczas piątkowych kwalifikacji. W weekend powinno być lepiej, ale wiatr na poziomie 5-6 m/s w sobotę i 3-4 m/s w niedzielę również może przysporzyć organizatorom problemów.

Problemy organizatorów PŚ w skokach w Kuusamo

Ten rok jest jednak wyjątkowy z innego powodu. Nie dość, że będzie mocno wiać, to Finowie, podobnie jak cała Europa, zmagają się z brakiem śniegu. Dopiero w ostatnich dniach temperatury spadły poniżej zera i udało się przyspieszyć produkcję białego puchu. Oznacza to, że zeskok, tak jak było w Wiśle, może być zmrożony i źle przygotowany, a to sprawi, że ponownie możemy być świadkami licznych upadków.

W ten weekend oprócz skoczków w Kuusamo rywalizować będą m.in. kombinatorzy norwescy oraz biegacze narciarscy. Organizatorzy zapewniają, że obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-120 jest dobrze przygotowana, ale skróceniu mogą ulec trasy dla biegaczy.

RadioZET.pl.skijumping.pl/KS