Zamknij

PŚ w Engelbergu: Sędziowie zawyżyli noty dla Żyły? Norwegowie wściekli

Krzysztof Sobczak
16.12.2018 11:06
Johann Andre Forfang
fot. PAP/EPA

Dyrektor norweskiej kadry Clas Brede Brathen uważa, że sędziowie skrzywdzili Johanna Andre Forfanga przyznając mu zbyt niskie noty, jednocześnie zawyżając je Piotrowi Żyle i Danielowi Huberowi. Pretensje to arbitrów miał także sam zawodnik, który w sobotnim konkursie w Engelbergu zajął 4. miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do Polaka Norweg stracił 2 punkty, a podium przegrał z Austriakiem o 0.2 pkt. W klasyfikacji generalnej zrównał się z plasującym się na 3. pozycji Kamilem Stochem - obaj mają teraz po 305 pkt. To jednak nie poprawiło mu nastroju, bo po zawodach miał pewne uwagi do pracy sędziów.

Zobacz także

- Wydawało mi się, że leciałem spokojnie i płynnie. Wylądowałem za rozmiarem skoczni [138 m - przyp. red.] i pewnie wylądowałem. Nie można było zrobić wiele więcej. Nie rozumiem, czemu sędziowie ocenili mnie na 18,5 punktu - mówił Forfang. Takie noty przyznało dwóch arbitrów, a pozostali po 19. Gdyby jedna z 18.5 została zamieniona na 19, 23-latek wskoczyłby na 3. miejsce kosztem Hubera.

Co ciekawe, jednym z sędziów, który ocenił Norwega na 18.5 pkt był... jego rodak Geir Steinar Loeng. - Dałem taką notę, jakiej według mnie skok był wart. Zawsze oceniam na podstawie tego, co widzę - uciął krótko sędzia.

Pretensje dyrektora norweskiej kadry

Jeszcze dalej w swoich opiniach poszedł dyrektor norweskiej kadry Clas Brede Brathen, który zaatakował arbitrów z powodu zbyt wysokich not dla Żyły i Hubera oraz zbyt niskich dla Forfanga.

- Drugi skok Johanna był bardzo, bardzo dobry. Według mnie zasłużył na drugie miejsce. Nie mówię, że został on źle oceniony, ale że inni dostali za dużo punktów za styl. Dwóch zawodników otrzymało zbyt wysokie noty w porównaniu do Johanna. Uważam, że zasłużył na dziewiętnastki. Tak mi się wydawało, gdy widziałem jego skok na żywo i podtrzymuję to po obejrzeniu powtórek. Inni zawodnicy z notami po 18 i 18,5 punktu nie zbliżyli się do niego jeśli chodzi o styl - powiedział na łamach "Dagbladet.

Jego pretensje są jednak bezpodstawne, bo Żyła stracił na notach względem Forfanga 3 pkt, a Huber 2.5. Oznacza to, że sędziowie widzieli więcej uchybień w stylu Polaka i Austriaka, niż w próbie Norwega.

W niedzielę odbędzie się drugi konkurs indywidualny w Engelbergu. Relacja na żywo od 12:45 [początek kwalifikacji - przyp. red.] na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/Dagbladet/KS