Zamknij

Najlepsze skoczkinie narciarskie świata wystartują w Polsce

Krzysztof Sobczak
27.03.2018 17:37
Maren Lundby z Kryształową Kulą
fot. Instagram/Maren Lundby

Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich po raz pierwszy w historii zawita do Polski! Maren Lundby, Sara Takanashi i pozostałe zawodniczki zaprezentują się rodzimej publiczności w przyszłym sezonie aż dwukrotnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak informuje Tomasz Kalemba z Onetu, Letnią Grand Prix mężczyzn i kobiet zainaugurują zawody w Wiśle, natomiast zimą, przy okazji zmagań panów na Wielkiej Krokwi, odbędzie się także Puchar Świata pań. Wszystko to ma związek z nowym pomysłem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która chce połączyć weekendy skoków kobiet i mężczyzn. Ma to pomóc w wypromowaniu rywalizacji pań.

Zobacz także

PŚ kobiet w Polsce

Założenie jest takie, by przed konkursami mężczyzn odbywały się zmagania pań. Na niektórych obiektach, jak np. w Wiśle-Malince, będzie się to wiązało z pewnymi problemami infrastrukturalnymi, takimi jak m.in. koniecznością dobudowania czy dostawienia osobnych szatni dla kobiet.

Puchar Świata kobiet w dwóch polskich miastach

Jeżeli FIS planuje połączenie weekendów, to skąd pomysł, by latem panie skakały tylko w Wiśle, a zimą jedynie w Zakopanem?

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

- Na śniegu są większe prędkości, więc w FIS wyszli z założenia, że przeciwstok w Wiśle byłby dodatkowym utrudnieniem dla kobiet. Dlatego my zorganizujemy zawody kobiet latem, a Zakopane zimą. W przyszłych latach być może będzie to robione wymiennie - tłumaczy Andrzej Wąsowicz, dyrektor Skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince.

PŚ kobiet w Wiśle: kiedy zawody?

We wstępnym kalendarzu na nowy sezon skoków narciarskich FIS nie uwzględniał jeszcze swoich nowych pomysłów. Zmiany zatem będą, ale w dużej mierze będą dotyczyły tylko godzin rozgrywania zawodów. Konkursy w Letniej Grand Prix w Wiśle zaplanowano na 20-21 lipca, ale Polacy starają się o przesunięcie zmagań na 21-22 lipca. Zawody w Zakopanem mają się odbyć w dniach 19-20 stycznia 2019 roku.

PŚ kobiet 2017/2018: klasyfikacja generalna

Sezon 2017/2018 w PŚ kobiet zdominowała 23-letnia Norweżka Maren Lundby. Po Kryształową Kulę sięgnęła z przewagą 412 punktów nad Niemką Katheriną Althaus oraz 424 pkt nad Japonką Sarą Takanashi, a z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu wróciła ze złotym medalem wywalczonym na skoczni normalnej [na dużej kobiety nie startowały - przyp. red.].

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wysoka cena sukcesu Kamila Stocha. "Brakuje mi żony"

Partnerki kibicowały polskim skoczkom w Planicy [ZDJĘCIA]

RadioZET.pl/Onet/KS