Norwegowie wyszkolą chińskich skoczków na mistrzów olimpijskich

Krzysztof Sobczak
10.10.2017 15:48
Johan Andre Forfang
fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

Brzmi absurdalnie, ale to prawda - Chińczycy, którzy w 2022 roku zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie, wyślą do Norwegii 10 nastolatków. Po co? Skandynawowie mają z nich zrobić, w 4 lata (!), mistrzów olimpijskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Żeby było jeszcze śmieszniej, dzieci w wieku 13-17 lat, którzy zostali "wytypowani" przez norweskich trenerów skoków narciarskich, nigdy nie widziały skoczni, nart, a prawdopodobnie także śniegu. To jednak w niczym nie przeszkodziło Norwegom i Chińczykom w podpisaniu umowy, która zakłada, że Skandynawowie wyszkolą przyszłych medalistów olimpijskich.

Zobacz także

Cała dziesiącioosobowa grupa nastolatków przybędzie do Norwegii 15 listopada. Pierwszym etapem ich treningu będzie... stanie na nartach, potem zjeżdżanie ze skoczni itd.

- Gdybyśmy nie mieli nadziei, że się uda, nie podjęlibyśmy się tej inicjatywy – broni się przed zdziwieniem środowiska szef norweskich skoków Clas Brede Bråthen.

Chińczycy są optymistycznie nastawieni do tego nowatorskiego pomysłu. Mają doświadczenia z igrzysk olimpijskich w 2008 roku, kiedy pospolite ruszenie dało im triumf w klasyfikacji medalowej. Gdyby podobnego wyczynu dokonali w dyscyplinach zimowych, w których nigdy nie byli potęgą, to byłby to ewenement na skalę światową. Tym bardziej, że wyszkolenie mistrza trwa przeciętnie 10 lat, a nie 4.

RadioZET.pl/NRK/Przegląd Sportowy/KS