Zamknij

"Polska zima" to już nie tylko skoki. Natalia Maliszewska podbija serca kibiców

Krzysztof Sobczak
11.02.2019 15:25
Natalia Maliszewska zdobyła Puchar Świata w short-tracku
fot. PAP/EPA

Tylko pięciu polskich sportowców sięgało po Puchar Świata w sportach zimowych - skoczkowie Adam Małysz i Kamil Stoch, biegaczka Justyna Kowalczyk oraz panczenista Zbigniew Bródka, a w niedzielę do tego grona dołączyła Natalia Maliszewska, specjalistka od short tracku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

"Ludzie! To kolejny historyczny dzień! WYGRAŁAM PUCHAR ŚWIATA NA 500m" - napisała 23-latka w mediach społecznościowych.

Natalia Maliszewska z Pucharem Świata

W ostatni weekend pucharowych zmagań było dość nerwowo. W sobotę Natalia zajęła 2. miejsce i wszystkim wydawało się, że już zapewniła sobie triumf w cyklu. Potem okazało się, że według regulaminu dwa najgorsze wyniki nie są wliczane do klasyfikacji generalnej, a to przedłużało nadzieje na końcowy sukces Holenderki Lary van Ruijven. W niedzielę reprezentantka Oranje musiała wygrać i liczyć na to, że Polka uplasuje się niżej niż na 2. miejscu. Finalnie obie panie nie zdołały zakwalifikować się do finału i kwestia jakichkolwiek przeliczników czy kombinacji przestała mieć znaczenie. Po raz pierwszy w historii Pucharu Świata w short tracku wywalczyła zawodniczka z Polski!

Fizycznie nie dostała żadnej statuetki. W short tracku nie ma Kryształowej Kuli jak w biegach czy skokach narciarskich, a jedynie medale za każdy pojedynczy start. - Nie puchar jest dla mnie najważniejszy. Ważne jest to, co wyniosłam z tych biegów, gdzie i kim jestem i jak dużo znaczę w polskim short tracku - zapewnia.

Natalia Maliszewska - kim jest?

- To mi się nie udało, ja to sobie wypracowałam - mówi pewna siebie, a jednocześnie skromna 23-latka. - Nie jestem żadną królową sprintu, jestem tą samą dziewczyną, która rozpoczynała sezon. Będę pracować dalej, bo to kocham - dodaje.

Natalia miała się na kim wzorować. Jej starsza o siedem lat siostra Patrycja również z powodzeniem startowała w short tracku - jest m.in. mistrzynią Europy w biegu na 3000 m w Dordrecht w 2015 roku oraz wicemistrzynią Starego Kontynentu na 500 m (Heerenveen 2011). 23-latka już teraz może poszczycić się większymi sukcesami.

Natalia Maliszewska jest już wicemistrzynią świata z poprzedniego sezonu, mistrzynią Europy oraz zdobywczynią Pucharu Świata. Przed nią jeszcze jedna duża impreza w tym roku - mistrzostwa świata (8-10 marca w Sofii), ale docelowo najważniejsze są igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2022 roku. Ze swojego debiutu olimpijskiego - 11. miejsce w Pjongczangu - była zadowolona. Za trzy lata taka lokata z pewnością jej nie zadowoli.

RadioZET.pl/TVP Sport/KS