Koszmar na Nanga Parbat. Polak i Francuzka mogą zginąć w każdej chwili. Brakuje środków na ratunek

Andreas Nicolaides
26.01.2018 10:01
Koszmar na Nanga Parbat. Polak i Francuzka mogą zginąć w każdej chwili. Brakuje środków na ratunek
fot. Facebook

Polak Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol próbują wrócić do bazy po tym, jak utknęli na wysokości około 7400 metrów podczas ataku na szczyt Nanga Parbat (8126 metrów n.p.m). Docierają do nas fatalne informacje w sprawie stanu zdrowia mężczyzny. Akcja ratunkowa została wstrzymana z powodu braku środków finansowych na sprowadzenie helikoptera.

- Informacje o stanie zdrowia Mackiewicza są bardzo złe. Polak ma ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową - cytuje Asghara Ali Porika, kierownika agencji Jasmin Tours, która pomaga Polakom pod K2, serwis sport.pl.

Wiadomość o utknięciu Mackiewicza i Revol na Nanga Parbat podał oficjalny profil facebookowy programu sportowego Polskiego Związku Alpinizmu "Polski Himalaizm Zimowy 2016 - 2020".

- Wczoraj w godzinach nocnych otrzymaliśmy informacje z Francji. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7400 m pod kopułą szczytową Nanga Parbat. Po nocy spędzonej na tej wysokości podjęli próbę zejścia niżej. Wiadomość sprzed chwili - otrzymana z Francji: Na chwilę obecną znajdują się nadal na wysokości ok. 7.400 m w oczekiwaniu na pomoc - czytamy w komunikacie.

Zrzut ekranu 2018-01-26 o 10.00.20

Otrzymaliśmy też informacje, że zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez francuską i polską ambasadę.

- W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak - lekarz wysokogórski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat - poinformował "Polski Himalaizm Zimowy 2016 - 2020".

Nanga Parbat - brakuje środków na ratunek

Na oficjalnym profilu na Facebooku Tomasza Mackiewicza pojawił się wpis z prośbą o pieniądze na helikopter. Ubezpieczenie nie pokryje bowiem akcji ratunkowej.

Nanga Parbat - dziewiąty najwyższy szczyt świata

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik położony w Pakistanie. jego wysokość wynosi 8126 metrów nad poziomem morza. To dziewiąty co do wielkości szczyt świata. Jego nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza „naga góra”.

RadioZET.pl/Sport.pl/Polski Himalaizm Zimowy 2016 - 2020/Twitter/AN