Zamknij

Wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w snowboardzie podda się leczeniu nowotworu

Maciej Walasek
17.01.2019 22:06
Wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w snowboardzie podda się leczeniu nowotworu
fot. AP/EAST NEWS

Wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w snowboardzie w konkurencji slopestyle Max Parrot nie wystartuje już w tym sezonie, za to zmuszony będzie poddać się leczeniu nowotworu krwi. U 24-letniego Kanadyjczyka zdiagnozowano Chłoniaka Hodgkina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

-To z pewnością przerażające. Boję się, ponieważ to wyzwanie, z jakim nie miałem wcześniej do czynienia. To dla mnie kompletnie nowa sytuacja. A samo słowo "rak" brzmi strasznie" - powiedział Parrot na konferencji prasowej w Montrealu.

Wicemistrz olimpijski przyznał, że diagnozę otrzymał kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a w ubiegłym tygodniu został poddany pierwszej sesji chemioterapii.

- Jestem bardzo wdzięczny, że mam wokół siebie wspaniałych ludzi, rodzinę, przyjaciół i otrzymuję od nich dobre wibracje - podkreślił.

Zobacz także

Parrot przyznał, że pierwsze symptomy choroby pojawiły się we wrześniu, kiedy intensywnie drapał się po skórze. W listopadzie wyczuł na karku guz, a lekarz rodzinny skierował go na biopsję.

Chłoniaki - nowotwory, których pierwsze objawy łatwo pomylić z... grypą!

W trakcie leczenia poddany ma zostać 11 sesjom chemioterapii, która podawana będzie co dwa tygodnie. - Pozytywem jest fakt, że lekarze pozwolili mi pozostać aktywnym fizycznie. Teraz im jestem bardziej aktywny, tym mniej zmęczony czuję się po chemioterapii - dodał Parrot.

Według kanadyjskich statystyk, chłoniak Hodgkina jest stosunkowo rzadką odmianą choroby. Stanowi 0,5 procent wszystkich nowotworów i 15 procent wśród chłoniaków.

Parrot oprócz srebrnego medalu w Pjongczangu, ma na koncie m.in. pięć mistrzowskich tytułów z X-Games, czyli corocznych igrzysk sportów ekstremalnych.

RadioZET.pl/PAP/MW