Wielki rywal Adama Małysza jest dziś... maszynistą [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
25.01.2017 08:00
Matti Hautamaeki
fot. Twitter

Kibiców skoków narciarskich przez wiele lat elektryzowała rywalizacja Adama Małysza, Svena Hannawalda i Mattiego Hautamaekiego. Dziś wszyscy są na sportowej emeryturze - Polak został dyrektorem kadry, Niemiec komentatorem Eurosportu, a Fin... maszynistą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Hautamaeki nigdy nie ukrywał, że kolej była i jest jego wielką pasją, dlatego po zakończeniu kariery 35-letni dziś Fin [a zatem jest młodszy od ciągle biorących udział w konkursach Pucharu Świata Noriakiego Kasai i Janne Ahonena - przyp. red.] zrobił kurs maszynisty. Dziś pracuje dla narodowego przewoźnika w Finlandii, VR.

Zobacz także

- Kurs maszynisty był u mnie na pierwszym miejscu. To zawsze było moją pasją. Praca na zmiany jest trochę uciążliwa, ale pomaga mi fakt, że jeżdżę na stałych trasach - powiedział multimedalista olimpijski w rozmowie z rodzimymi mediami.

O Hautamaekim przez całą jego karierę mówiło się: "wiecznie drugi". Na swoim koncie nie ma ani jednego indywidualnego złotego medalu wielkiej imprezy - krążek z najcenniejszego kruszcu zdobył tylko raz, wraz z kolegami z drużyny stając na najwyższym stopniu podium w Val di Fiemme w 2003 roku. Jest trzykrotnym wicemistrzem olimpijskim, trzykrotny wicemistrzem świata, trzykrotnym wicemistrzem świata w lotach i... zajął 2. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2001/2002. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata dwukrotnie był trzeci (2002/2003, 2003/2004). Karierę zakończył po nieudanych startach w sezonie 2011/2012.

Bracia z pasją

Na skoczniach Mattiemu często towarzyszył jego starszy, ale znacznie mniej utalentowany brat, Jussi. Jego wielką pasją była muzyka, dlatego też wraz z... innymi skoczkami założył kapelę rockową o nazwie Jumping Twins (później Kroisos). W jej skład wchodzili także: wielokrotny triumfator konkursów PŚ Ville Kante, multimedalista olimpijski, a później trener Jarkko Saapunki oraz Olli Happonen.

Zespół wystąpił m.in. podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem w 2010 roku.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/KS