Zamknij

W Polsce powstanie mamucia skocznia? Projekt już gotowy

06.10.2021 15:04
Planica
fot. Vid Ponikvar/Sportida/SIPA/EAST NEWS

Mamucia skocznia powstanie w Polsce? Student Politechniki Krakowskiej stworzył projekt obiektu przeznaczonego do lotów narciarskich, który znalazłby się w Szczawnicy. Kompleks oferowałby atrakcje przez cały rok.

Szczawnica zostanie nową stolicą lotów narciarskich? Student Politechniki Krakowskiej Dominik Pacholik jest wielkim fanem skoków narciarskich. W związku z tym podjął się wyzwania i stworzył projekt kompleksu narciarskiego, w którym króluje skocznia mamucia. Centrum skoków narciarskich w Szczawnicy obejmuje pięć obiektów: K40, K60, K100, K120 oraz K200. Chociaż w Polsce skocznie można znaleźć w Wiśle, Zakopanem czy Szczyrku, Pacholik postawił na Szczawnicę.

- Chodziło nam o to, aby znaleźć miejsce, dla którego taki mamut może być impulsem do rozwoju. To miasto uzdrowiskowe, z potencjałem. Ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć turystyczną. To centrum Pienin - tłumaczy w rozmowie z TVP Sport. Student Politechniki Krakowskiej inspirował się obiektem w Bergisel i oczywiście słynną Letalnicą w Planicy.

Mamucia skocznia w Polsce? Kompleks w Szczawnicy sygnałem dla PZN

- Wzgórze Jarmuta stanowi wypłaszczenie, pozwalające na wyeksponowanie skoczni, która staje się dobrze widoczna z centrum miasta. Celowaliśmy tutaj w efekt podobny do tego z Bergisel w Innsbrucku. Tam skocznia jest ikoną miasta - dodaje.

1
fot. Dominik Pacholik

- Wspólnie z promotorami bazowaliśmy na profilu skoczni w Planicy, zawartym w homologacji. Dokonaliśmy lekkiej modyfikacji. U mnie wyższy jest próg – ma 10 metrów. Tu zagrały względy estetyczne. Chcieliśmy, aby rozbieg miał formę rurki. Wiedzieliśmy o tej rozbieżności, która nie spodobałaby się FIS, ale zostawiliśmy ją, Do tego nieco bardziej wypłaszczyliśmy bulę - kontynuował.

2
fot. Dominik Pacholik

Poza samym kompleksem skoczni w Szczawnicy kibice mogliby cieszyć się innymi atrakcjami. Dominik Pacholik w wywiadzie dla TVP Sport wpadł na pomysł stworzenia ścianki wspinaczkowej na wieży mamuta, która mogłaby być najwyższa w Polsce, mając 64 metry. Oprócz tego w kompleksie znalazłoby się miejsce dla dwupoziomowej restauracji, platformy widokowej, czy kolejki, pozwalającej zjazd tunelem.

Myślę, że przy współpracy z Politechniką, moimi promotorami, do tego przy konsultacjach z gminą Szczawina i Polskim Związkiem Narciarskim, można by ten projekt pchnąć do przodu -dodaje. Swój wkład w pracy mieli także skoczkowie: Dawid Kubacki i Wiktor Pękala.

3
fot. Dominik Pacholik

Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami (...) wreszcie Polska ma mamuta, choć na razie wirtualnego - mówi mistrz świata z Seefeld.

RadioZET.pl