MŚ w Seefeld: Kłopoty Norwegów ze skompletowaniem drużyny w skokach

Andreas Nicolaides
13.02.2019 19:27
MŚ w skokach, Norwegia
fot. PAP/EPA

Norwegowie mają problem ze skompletowanie drużyny w skokach, na tydzień przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym w austriackim Seefeld (20 lutego-3 marca). Tylko trzech skoczków jest w formie i bez kontuzji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Norweska drużyna w składzie Andreas Stjernen, Robert Johansson, Daniel Andre Tande i Johann Andre Forfang przed rokiem zdobyła złoty medal olimpijski w Pjongczangu i mistrzostwo świata w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie.

Celem na Seefeld był złoty medal w konkursie drużynowym i jak skomentowały norweskie media ”czysty hat-trick w tej konkurencji w wykonaniu tej żelaznej czwórki, w dodatku w kraju ich trenera”.

MŚ w skokach 2019. Skład Norwegii niepewny

Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła po ostatnich zawodach Pucharu Świata w ubiegły weekend w fińskim Lahti, gdzie dwóch skoczków, Tande i Stjernen mieli upadki.

- Teraz po tych kontuzjach pozostało nam niestety tylko pół drużyny. Tej zimy nie mamy szczęścia, a wiatr wieje nam w oczy - powiedział trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl, nawiązując do urazów oraz serii dyskwalifikacji za nieregulaminowe kombinezony.

Stjernen i Tande widziani byli na lotnisku w Oslo po przylocie z Lahti jak idąc wyraźnie kuleli. We wtorek i środę przeszli szczegółowe badania.

Stjernen powiedział, że na szczęście nie wykazały żadnych złamań. - Niestety jestem cały poobijany, a ból biodra, na które upadłem w Lahti, nie pozwala mi na razie trenować. Poza tym pozostaje jeszcze efekt psychiczny. Ten upadek dalej siedzi mi w głowie - dodał.

Tande z kolei nie może wyprostować stopy i dalej odczuwa ból lewego kolana, które - jak ocenili lekarze w Oslo - ”lekko skręcił” w Finlandii.

- Rezonans magnetyczny nie wykazał nic poważnego, tylko trochę płynu w kolanie. Musi on jednak zniknąć, aby mówić o starcie w MŚ. Dlatego będziemy czekali z ogłoszeniem składu możliwie jak najdłużej. Tande jest dla nas bardzo ważny, ponieważ jest spoiwem psychicznym drużyny, kiedy liczy się walka - wyjaśnił dziennikarzom Stoeckl.

MŚ w skokach 2019. Kto w składzie Norwegii?

- W ten sposób walka o medal w konkursie drużynowym, który stał się naszą specjalnością, tym razem w Seefeld staje pod znakiem zapytania i to wielkim - skomentował norweski portal sporten.com.

Pozostali członkowie kadry A Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud i Robert Johansson znajdują się zdaniem Stoeckla w bardzo dobrej formie.

- Niestety jakby nie liczyć jest to tylko trzech skoczków. W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni pracować tylko z nimi i czekać na poprawę stanu zdrowia Tandego i Stjernena, co można nazwać walką z czasem - powiedział.

W najbliższy weekend w konkursach Pucharu Świata w Willingen do tej trójki dołączą Anders Fannemel, Marius Lindvik i Thomas Aasen Merkeng.

RadioZET.pl/PAP/AN