Zamknij

MŚ w Seefeld: Optymistyczne prognozy pogody przed konkursami na Bergisel

Krzysztof Sobczak
20.02.2019 13:52
Prognoza pogody na konkursy na Bergisel w MŚ
fot. EIBNER/EXPA/Juergen_Feichter/Imago Sport and News/East News

Chociaż mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym oficjalnie organizuje Seefeld, to konkurs indywidualny oraz drużynowy na dużej skoczni odbędzie się na Bergisel w Innsbrucku. To niewdzięczny obiekt, na którym dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Tym razem, przed weekendowymi zmaganiami, prognozy są optymistyczne.

Zagłosuj

Czy Polacy obronią tytuł mistrzów świata w konkursie drużynowym?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Skocznia Bergisel znana jest przede wszystkim z corocznych konkursów w ramach Turnieju Czterech Skoczni. W 2008 roku z powodu złych warunków atmosferycznych po raz pierwszy w historii odwołano zmagania, a ostatnie lata to pasmo upadków - w 2017 roku Kamila Stocha, rok później Richarda Freitaga, który tym samym stracił szansę na zwycięstwo w cyklu, a w tym sezonie Kazacha Sabirżana Muminowa, który nie wyhamował przed końcem zeskoku i wyleciał za bandy.

MŚ w skokach: Jaka pogoda?

W Innsbrucku często panują trudne warunki atmosferyczne - sypie, wieje, jest bardzo ciepło lub bardzo zimno. Raz jest zbyt miękko na zeskoku, raz zbyt twardo, przez co zawodnicy muszą bardzo uważać, aby ustać swoje próby. Na szczęście prognozy pogody na mistrzostwa świata są względnie optymistyczne.

Problemu nie powinien stanowić wiatr, bowiem zarówno podczas sobotniego konkursu indywidualnego, jak i niedzielnego drużynowego na Bergisel ma wiać z prędkością 1-2 m/s. Ma być słonecznie, a jedyne kłopoty mogą stanowić dodatnie temperatury w ciągu dnia oraz ujemne w nocy. W takich warunkach zeskok będzie rozmiękał, co może mieć wpływ na lądowanie.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

W Seefeld tytułu na dużej skoczni będzie bronił Stefan Kraft, natomiast w "drużynówce" przed dwoma laty w Lahti najlepsi byli Polacy w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Maciej Kot. Tego ostatniego Stefan Horngacher nie zabrał do Austrii i "czwartego do brydża" będzie wybierał spośród dwójki Jakub Wolny - Stefan Hula. Większe szanse na występ ma młodszy z nich.

RadioZET.pl/TVP Sport/KS