MŚ w Lahti: Polska sztafeta wykonała plan minimum. Złoto dla Norwegii

Krzysztof Sobczak
02.03.2017 14:57
MŚ w Lahti: Polska sztafeta wykonała plan minimum. Złoto dla Norwegii

Polki w składzie Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubińska i Martyna Galewicz zajęły 8. miejsce w biegu sztafetowym 4x5 km podczas mistrzostw świata w Lahti. Wygrały Norweżki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Plan na sztafetę był prosty - Justyna Kowalczyk ma mocno zacząć, a pozostałe zawodniczki nie stracić na tyle, by wypaść z czołowej ósemki. Marcisz, Kubińska i Galewicz tym startem mogły zapewnić sobie stypendia na kolejny sezon, lokaty poniżej 8. byłyby tragedią i prawdopodobnie końcem tej reprezentacji.

Zobacz także

Biało-czerwone wywiązały się ze swoich zadań bez zarzutu. Justyna Kowalczyk zakończyła swoją serię na 3. miejscu, pozostałe panie oczywiście straciły kilka lokat, ale ostatecznie zajęły 8. miejsce.

Od początku było pewne, że o medale walczyć będą Skandynawki - po trzeciej zmianie, na której Astrid Uhrenholdt Jacobsen wykorzystała niemoc Laury Mononen i Ebby Andersson stało się jasne, że złoto po raz kolejny powędruje do Norwegii. Zacięta walka toczyła się o srebrny krążek, ale kiedy doszło do sprinterskiego finiszu, Krista Parmakoski musiała ustąpić lepszej w tej specjalności Stinie Nilsson.

Choć przed biegaczkami jeszcze jeden start - 4 marca odbędzie się bieg na 30 km stylem dowolnym - to dla Justyny Kowalczyk te mistrzostwa dobiegły już końca. Polka nie spełniła swojego wielkiego marzenia i na swoim koronnym dystansie, 10 km "klasykiem", zajęła 8. miejsce.

Wyniki sztafety kobiet 4x5 km:

1. Norwegia (Falla, Weng, Jacobsen, Bjoergen) 52:21.5
2. Finlandia (Sarinen, Niskanen, Mononen, Parmakoski) +1:01.6
3. Szwecja (Haag, Kalla, Andersson, Nilsson) +1:02.1
***
8. Polska (Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubińska, Martyna Galewicz) +3:22.0

RadioZET.pl/KS