MŚ w Lahti: Kiedy startują Polacy? [PROGRAM]

Krzysztof Sobczak
23.02.2017 12:00
Justyna Kowalczyk
fot. PAP/EPA

W środę 22 lutego ruszają Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Lahti. Kiedy startują Polacy? W jakich godzinach zarezerwować sobie czas, by kibicować biało-czerwonym? Oto mała ściąga.

Zagłosuj

Ile medali Polacy wywalczą w Lahti?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wielkie nadzieje na skoczni

Na pierwsze duże emocje fani sportów zimowych będą musieli poczekać do 25 lutego, kiedy odbędzie się konkurs skoków narciarskich na skoczni normalnej. Dzień wcześniej zawodnicy wezmą udział w kwalifikacjach, a na belce pojawi się czterech z sześciu skoczków powołanych przez Stefana Horngachera. Druga szansa na medale pojawi się 2 marca na dużym obiekcie.

Zobacz także

Kamil Stoch jest faworytem do podium, ale nie bez szans jest też Maciej Kot, który wygrał dwa z czterech konkursów w Azji, w tym m.in. próbę przedolimpijską w Pjongczang. Wydaje się, że w zawodach powinniśmy zobaczyć także Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę, choć w dobrej dyspozycji był ostatnio Jan Ziobro. Stefan Hula jest raczej bez szans na występ w Lahti.

Zawody drużynowe zaplanowano na 4 marca. Polacy, którzy w tym sezonie wygrali zmagania w Klingenthal i w Willingen, o złoto powinni walczyć z Niemcami i Austriakami.

Zmiana planów Kowalczyk

W biegach narciarskich, pomimo nieobecności jednej z największych gwiazd tej dyscypliny Therese Johaug, o medal będzie piekielnie trudno.

Justyna Kowalczyk zapowiadała, że w Lahti wystartuje tylko w jednym biegu indywidualnym (28 lutego na 10 km stylem klasycznym) oraz w sztafecie 4x5 km (2 marca) - ale w ostatniej chwili zmieniła plany i na fińskich trasach pojawi się również 26 lutego. Polska "Królowa Nart" weźmie udział w sprincie drużynowym "klasykiem", a jej partnerką będzie tym razem Ewelina Marcisz. Przed dwoma laty w Falun Polki sprawiły ogromną sensację zajmując 3. miejsce. Wtedy Kowalczyk biegła z Sylwią Jaśkowiec.

Niedzielny bieg na 10 km stylem klasycznym w Otepeae pokazał, że Kowalczyk nawet na swoim koronnym dystansie może mieć problemy z wywalczeniem miejsca na podium. Marit Bjoergen wydaje się być poza zasięgiem, wygląda na to, że bardzo dobrą formę przygotowała Charlotte Kalla, a chrapkę na gro medali ma także liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Heidi Weng. Nie należy zapominać także o reprezentantkach gospodarzy: Kriście Parmakoski, Anne Kylloenen czy Kerttu Niskanen oraz kolejnej Norweżce, Ingvild Flugstad Oestberg.

- Z ostatniego kilometra pamiętam tylko ból, głos dopingującego Taty i jakieś kolorowe plamy przed oczami. Teraz trzeba jeść, leżeć i cierpliwie robić swoje - mówiła Justyna Kowalczyk po biegu w Estonii. Prezes PZN Apoloniusz Tajner, a także kibice wierzą jednak, że Polka jest w stanie zdobyć krążek.

Będzie lepiej niż w Falun?

Przed dwoma laty w szwedzkim Falun Polacy zdobyli dwa medale - oba w "drużynówkach" i oba brązowe. Na podium stanęła drużyna skoczków w składzie Żyła, Murańka, Ziobro, Stoch oraz panie w sprincie drużynowym, Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec. Teraz apetyty są większe, nawet na podwojenie tego dorobku.

Brak medalu skoczków - czy to w konkursach indywidualnych, czy drużynowym - będzie niespodzianką, bo biało-czerwoni dominują zarówno w Pucharze Świata, jak i w Pucharze Narodów. Mniejsze nadzieje wiążemy z występem Justyny Kowalczyk, ale ona już nie raz udowodniła, że przeciwności losu nie są w stanie jej złamać. Polka ma wielką motywację, by po czterech latach ponownie zdobyć medal w indywidualnej konkurencji.

Mistrzostwa świata w Lahti zakończą się 5 marca.

Program MŚ w Lahti

Skoki narciarskie (Stoch, Żyła, Kot, Kubacki, Ziobro, Hula):

24 lutego 13:30 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej (HS 100)
24 lutego 16:30 - konkurs kobiet na skoczni normalnej (HS 100)
25 lutego 16:30 - konkurs mężczyzn na skoczni normalnej
26 lutego 16:30 - konkurs mieszany na skoczni normalnej
1 marca 17:00 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej (HS 130)
2 marca 17:30 - konkurs mężczyzn na skoczni dużej (HS 130)
4 marca 16:15 - konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Biegi narciarskie:
Kobiet: Kowalczyk, Marcisz, Kubińska, Galewicz
Mężczyźni: Staręga, Antolec, Klisz, Bury

23 lutego 16:30 - sprinty kobiet i mężczyzn stylem dowolnym
25 lutego 11:00 - bieg łączony kobiet 7,5 km + 7,5 km
25 lutego 13:30 - bieg łączony mężczyzn 15 km + 15 km
26 lutego 10:30 - sprinty drużynowe kobiet i mężczyzn stylem klasycznym
28 lutego 12:45 - bieg kobiet na 10 km stylem klasycznym
1 marca 12:45 - bieg mężczyzn na 15 km stylem klasycznym
2 marca 14:00 - sztafeta kobiet 4x5 km 3 marca 12:30 - sztafeta mężczyzn 4x10 km
4 marca 13:30 - bieg masowy kobiet na 30 km stylem dowolnym
5 marca 13:30 - bieg masowy mężczyzn na 50 km stylem dowolnym

Kombinacja norweska (Cieślar, Słowiok):

24 lutego 09:30 - indywidualnie: skoki (HS 100) + bieg na 10 km
26 lutego 11:00 - drużynowo: skoki (HS 100) + bieg 4x5 km
1 marca 11:00 - indywidualnie: skoki (HS 130) + bieg na 10 km
3 marca 15:00 - drużynowo: skoki (HS 130) + bieg 2x7,5 km

RadioZET.pl/PZN/KS