MŚ w Lahti: Justyna Kowalczyk oblała najważniejszy test. Złoto dla Bjoergen

Krzysztof Sobczak
28.02.2017 13:49
Justyna Kowalczyk
fot. PAP

Dwuletnie przygotowania do tego jednego startu poszły na marne. Justyna Kowalczyk zajęła 8. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym podczas mistrzostw świata w Lahti. Rywalki okazały się zbyt mocne, a zwyciężczyni - Marit Bjoergen - zdeklasowała całą stawkę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Od pierwszego punktu pomiarowego rywalizacja o złoto toczyła się tylko pomiędzy Marit Bjoergen i Charlotte Kallą. Z każdym kilometrem Norweżka powiększała jednak swoją przewagę i w rezultacie zdobyła swój drugi - po biegu łączonym - złoty medal w Lahti. Po brąz sięgnęła Astrid Uhrenholdt Jacobsen.

Zobacz także

Justyna Kowalczyk, dla której był to najważniejszy start od co najmniej dwóch lat, niestety nie zdołała spełnić swojego wielkiego marzenia i powrócić na podium mistrzostw świata w indywidualnym starcie. Polka rozpoczęła zbyt wolno, na trasie nie odrobiła strat i ostatecznie uplasowała się na 8. pozycji. Taki sam czas - 26:59.4 - uzyskała Maiken Caspersen Falla.

Pozostałe Polki wypadły bardzo blado. Kornelia Kubińska zajęła 40. miejsce, Ewelina Marcisz 42., a Martyna Galewicz 53.

Zawiedzeni mogą czuć się także gospodarze. Faworytka miejscowej publiczności, wicemistrzyni świata z biegu łączonego, Krista Parmakoski, zajęła 7. lokatę. "Oczko" wyżej sklasyfikowano Kerttu Niskanen.

Przed Justyną Kowalczyk jest jeszcze jeden start. 2 marca Polka wraz z koleżankami wystartuje w sztafecie.

Wyniki biegu na 10 km stylem klasycznym:

1. Marit Bjoergen 25:24.9
2. Charlotte Kalla +41.0
3. Astrid Uhrenhold Jacobsen +55.5
***
8. Justyna Kowalczyk +1:34.5
40. Kornelia Kubińska +3:26.6
42. Ewelina Marcisz +3:53.8
53. Martyna Galewicz +4:37.4

RadioZET.pl/KS