Zamknij

MŚ w biathlonie: Monika Hojnisz w gronie kandydatek do medali [ZAPOWIEDŹ]

Krzysztof Sobczak
08.03.2019 07:00
Monika Hojnisz powalczy o medale MŚ w Oestersund
fot. JURE MAKOVEC/AFP/East News

W dniach 7-17 marca reprezentacja Polski będzie rywalizowała o medale biathlonowych mistrzostw świata w Oestersund. My szczególnie liczymy na żeńską kadrę, z jej liderką Moniką Hojnisz na czele.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Z obecnej kadry tylko Hojnisz zna smak medalu biathlonowych mistrzostw świata. Przed sześcioma laty w Novym Meście na Morawach Polka stanęła na najniższym stopniu w biegu masowym na 12,5 km.

Zobacz także

27-letnia chorzowianka zajmuje obecnie 7. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Sezon rozpoczęła od 2. lokaty w Pokljuce, a potem jeszcze pięciokrotnie plasowała się w czołowej dziesiątce zawodów. To daje nam nadzieje na bardzo dobre rezultaty w Oestersund.

MŚ w biathlonie: Kolejka do podium

Ten sezon jest jednak bardzo wyrównany. Do tej pory rozegrano 18 biegów indywidualnych, a na najwyższym stopniu podium stawało... 11 zawodniczek. A to jeszcze nie wszystkie, które będą bić się o medale w Szwecji.

Jeśli brać wszystko na logikę i patrzeć w statystyki z tego sezonu, złote krążki powinny podzielić między siebie Włoszki - aktualna liderka PŚ Lisa Vittozzi oraz tracąca do niej siedem punktów Dorothea Wierer, która przez większą część sezonu okupowała pozycję liderki. Za nimi jest jednak bardzo długa kolejka, która może pokrzyżować plany reprezentantkom Italii.

Marte Olsbu Roeiseland oraz Kaisa Makarainen są w tym sezonie najskuteczniejsze, bo triumfowały po trzy razy; po dwa zwycięstwa mają wspomniane już Włoszki Vittozzi i Wierer oraz Anastazja Kuzmina, a raz na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata stawały Julia Dżyma, Franziska Preuss, wielka rywalka Kamili Żuk z mistrzostw świata juniorów Marketa Dawidowa, Laura Dahlmeier, Tiril Eckhoff i Denise Herrmann.

Bardzo groźna będzie na pewno mistrzyni olimpijska z Pjongczangu w biegu indywidualnym, a jednocześnie największa nadzieja gospodarzy Hanna Oeberg oraz Słowaczka Paulina Fialkova, która do połowy sezonu jako jedyna podtrzymywała kroku Dorothei Wierer i Kaisie Makarainen. Rozczarowujący sezon mają Francuzki, ale nigdy nie wiadomo, kiedy Anais Chevalier czy Anais Bescond "zaskoczą".

Pozostałe Polki miewają lepsze występy - Kamila Żuk udanie zaprezentowała się w Soldier Hollow, gdzie zajęła 6. i 8 miejsce, a Kinga Zbylut uplasowała się na 8. pozycji w Novym Meście. Dla nich powtórzenie tych lokat byłoby sporym osiągnięciem. W kadrze jest też doświadczona Magdalena Gwizdoń, która w tym roku występowała jedynie w Pucharze IBU.

MŚ w biathlonie: Reprezentacja Polski mężczyzn

Tutaj już tak dobrych wieści nie mamy i nie możemy się nawet łudzić w kwestii ewentualnych medali. Z drużyny, która pojedzie do Oestersund, tylko Grzegorz Guzik miewa przebłyski. Pozostali odstają, a sztafeta jest regularnie dublowana.

U mężczyzn, w przeciwieństwie do rywalizacji pań, faworyt jest tylko jeden. Johannes Boe z ogromną przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i rzadko pozwala rywalom na zwycięstwa.

Mistrzostw świata w biathlonie w Oestersund rozpoczną się w czwartek 7 marca od sztafety mieszanej. Panie zainaugurują starty piątkowym sprintem, a dzień później w tej konkurencji zaprezentują się panowie.

Program mistrzostw świata w biathlonie w Oestersund (Szwecja):

czwartek, 7 marca
sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km           (godz. 16.15)

piątek, 8 marca
sprint na 7,5 km kobiet                    (16.15)

sobota, 9 marca
sprint na 10 km mężczyzn                   (16.30)

niedziela, 10 marca
bieg na dochodzenie na 10 km kobiet        (13.45)
bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn    (16.30)

wtorek, 12 marca
bieg indywidualny na 15 km kobiet          (15.30)

środa, 13 marca
bieg indywidualny na 20 km mężczyzn        (16.10)

czwartek, 14 marca
supersprint                                (17.10)

sobota, 16 marca
sztafeta 4x6 km kobiet                     (13.15)
sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                 (16.30)

niedziela, 17 marca
bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet (13.15)
bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn (16.00)

Skład reprezentacji Polski:

kobiety
Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Monika Hojnisz, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Kinga Zbylut, Karolina Pitoń (obie BKS WP Kościelisko)

mężczyźni
Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław), Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec (obaj BKS WP Kościelisko)

RadioZET.pl/KS