Trzykrotny medalista olimpijski trenerem polskiej kadry mężczyzn w biegach narciarskich

Krzysztof Sobczak
10.05.2019 14:59
Lukas Bauer trenerem reprezentacji Polski
fot. AFP/EAST NEWS

Lukas Bauer, trzykrotny medalista olimpijski, został trenerem polskich biegaczy narciarskich - poinformował w piątek PZN. Umowa ma obowiązywać przez trzy sezony, a najważniejszy ma być start w igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sezon 2018/19 w wykonaniu biegaczy był bardzo słaby. Podczas mistrzostw świata w Seefeld najlepszym indywidualnym wynikiem biało-czerwonych było 30. miejsce Macieja Staręgi w sprincie techniką dowolną. W Austrii zawodnicy nie spodziewali się aż tak słabych rezultatów, a ich przyczyny upatrywali w zbyt późno zakończonym obozie wysokogórskim.

Zobacz także

Lukas Bauer trenerem reprezentacji Polski

PZN postanowił zakończyć współpracę z trenerem Tadeuszem Krężelokiem i rozpoczął poszukiwania nowego szkoleniowca. Owocne spotkanie z Bauerem prezes PZN Apoloniusz Tajner odbył już w kwietniu.

- Jestem w pełni zmotywowany, aby wykorzystać moje doświadczenie jako zawodnik oraz szef mojego maratońskiego zespołu i pomóc polskim biegaczom w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Moim celem jest przywrócenie Maćka Staręgi do czołówki światowej i regularnego punktowania w "30" Pucharu Świata. Chcę zbudować silny, polski zespół na nadchodzące igrzyska - powiedział Bauer cytowany przez stronę internetową PZN.

- Cieszymy się, że Lukas zdecydował się podjąć rękawicę i współpracować z nami. Jest to niewątpliwie świetny zawodnik, ale także wysokiej klasy specjalista. Lukas będzie odpowiedzialny za kadrę narodową mężczyzn i jej wyniki, ale liczymy także, że będzie to impuls dla całego środowiska biegowego - podkreślił Tajner.

Lukas Bauer - sukcesy, wyniki

41-letni Bauer to legenda czeskich biegów, trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich i dwukrotny wicemistrz świata. Odniósł 18 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata, co przełożyło się m.in. na Kryształową Kulę w sezonie 2007/08 i dwa triumfy w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Po zakończeniu profesjonalnej kariery w 2017 roku stworzył rywalizujący w maratonach narciarskich Team Bauer, w którym występują m.in. Jan Antolec i Paweł Klisz.

RadioZET.pl/PAP/KS