Zamknij

Prognozy pogody na PŚ w Zakopanem. Szykuje się rekord mrozu XXI wieku?

14.01.2021 11:11
PŚ w Zakopanem
fot. Damian Klamka/East News

Puchar Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w Zakopanem wystartuje już w najbliższy piątek. Według meteorologów rywalizacja w zimowej stolicy Polski odbędzie się przy dawno niespotykanych niskich temperaturach. Sprawdź prognozę pogody na PŚ w Zakopanem!

  • Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem rozpocznie się w piątek 15 stycznia od kwalifikacji
  • Jak zapowiadają meteorolodzy, rywalizacja w zimowej stolicy Polski odbędzie się przy dawno niespotkanych w zawodach PŚ niskich temperaturach
  • Czy weekendowy PŚ w Zakopanem pobije rekord mrozu XXI wieku? Dotychczasowy wynosi -21 stopni Celsjusza

Puchar Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w Zakopanem może odbyć się przy najniższych temperaturach notowanych w tych zawodach w XXI wieku - takie doniesienia mogliśmy usłyszeć już od początku obecnego tygodnia. Powodem tej sytuacji miał być mroźny front nadciągający do granic Polski ze wschodu, który zyskał nawet swoją nazwę - "Bestia ze Wschodu". Po jego wkroczeniu do kraju nasze termometry miały wskazywać nawet po -30 stopni Celsjusza.

Ostatnie dni pokazały jednak, że zakładany wariant był zbyt surowy, chociaż najbliższe godziny i tak przyniosą znaczne ochłodzenie.

Lodowate prognozy na PŚ w Zakopanem. Może paść rekord mrozu XXI wieku

Taka sytuacja pogodowa w Polsce sprawia, iż nadchodzące konkursy PŚ na Wielkiej Krokwi mogą być rozgrywane w najzimniejszych warunkach od lat. Według niektórych prognoz temperatura pod Tatrami spadnie w ten weekend do -20°C, jednak większość przewidywań wskazuje na łagodniejszy wariant w przedziale od -10°C do - 15°C. Tutaj warto wspomnieć, że przepisy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pozwalają na rozegranie zawodów przy temperaturze nie niższej niż -25°C.

Co ciekawe, obecny rekord zawodów rozgrywanych w najzimniejszych warunkach w XXI wieku należy do konkursu mistrzostw świata w Lahti na normalnej skoczki, rozegranych 23 lutego 2001 roku. Wówczas, przy temperaturze -21°C, Adam Małysz sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza świata.

Puchar Świata w skokach w Zakopanem rozpocznie się w piątek od treningów i kwalifikacji (18:00). W sobotę odbędzie się "drużynówka" (16:15), zaś w niedzielę konkurs indywidualny (16:00). Śledź relacje na żywo ze wszystkich kwalifikacji i konkursów PŚ w Zakopanem na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/skijumping.pl