Zamknij

LGP: Wisła osamotniona. Odwołano zawody w Kazachstanie i w Rosji

30.07.2020 20:37
LGP
fot. Michal Dubiel/REPORTER/EastNews

Cykl Letniego Grand Prix w skokach narciarskich został okrojony do... dwóch konkursów w Wiśle. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała o odwołaniu zawodów w Szczuczyńsku w Kazachstanie (5-6 września) oraz w Czajkowskim w Rosji (12-13 września).

Już wcześniej z obawy przed koronawirusem odwołane zostały zawody w austriackim Hinzenbach (27 września) oraz finał cyklu w niemieckim Klingenthal (2-3 października).

Komitet organizacyjny w Czajkowskim zapewniał, że jest gotowy na przyjęcie najlepszych reprezentacji świata. Problem w tym, że owe drużyny nie chciały startować w Rosji. Do zawodów zgłosili się tylko Rosjanie, Kazachowie i Słoweńcy, a by przeprowadzić wiążący konkurs, niezbędny jest udział co najmniej ośmiu ekip. Do Szczuczyńska też niewielu chciało lecieć i FIS nie miał wyboru jak anulowanie wydarzenia.

LGP 2020 tylko w Wiśle

W tej sytuacji w programie Letniej Grand Prix pozostały tylko dwa konkursy indywidualne w Wiśle 22 i 23 sierpnia. Co więcej, zmagania mają odbyć się z udziałem publiczności. Na trybunach będzie mogło zasiąść maksymalnie 999 osób - nie będzie to więc impreza masowa.

Niewykluczone, że w tej sytuacji FIS postanowi zrezygnować z klasyfikacji generalnej LGP 2020 i nie przyzna Kryształowej Kuli.

W ubiegłym roku w klasyfikacji generalnej Letniej GP triumfował Dawid Kubacki. Wcześniej zwyciężył także w 2017, a w 2016 najlepszy był Maciej Kot.

RadioZET.pl/PAP/skijumping.pl