Letnie GP: Podium Żyły, Stoch daleko

Maciej Walasek
22.09.2018 16:52
Piotr Żyła
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie Letniej Grand Prix w skokach narciarskich, który po raz pierwszy odbył się w rumuńskim Rasnovie. Wygrał Niemiec Karl Geiger, a trzeci był Rosjanin Jewgienij Klimow, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Biało-czerwoni wrócili do rywalizacji w LGP po półtoramiesięcznej przerwie, podczas której opuścili zawody w Courchevel, Hakubie oraz Czajkowskim. Ponieważ inne reprezentacje również startują rotacyjnie, Polacy zachowali wysokie lokaty w klasyfikacji.

Po sobotnim konkursie je utrzymali, bo powrót wypadł w ich wykonaniu dość okazale, mimo że najgorszy występ w sezonie odnotował Kamil Stoch. W trzech poprzednich konkursach z jego udziałem zawsze stał na najwyższym stopniu podium, a tym razem był 13., a już po zakończeniu konkursu awansował o jedną pozycję wskutek dyskwalifikacji Niemca Piusa Paschkego. W drugiej próbie trzykrotny mistrz olimpijski miał kłopoty przy lądowaniu i otrzymał od sędziów niskie jak na niego oceny za styl.

Zobacz także

Ponownie natomiast na podium stanął Żyła, który uzyskał 95,5 i 97 m. Po pierwszej był drugi, tylko za Geigerem, a finałowa kolejka nie zmieniła tej kolejności. Niemiec w obu oddał najdłuższe skoki - 98 i 99, wyprzedzając Polaka o 8,9 pkt.

Dawid Kubacki był czwarty, Stefan Hula - ósmy, a Maciej Kot - 10., a tuż za nim sklasyfikowany został Jakub Wolny.

Dzięki trzeciej lokacie na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się Klimow, który z dorobkiem 425 pkt o 103 wyprzedza Stocha oraz o 115 Żyłę.

Do końca tegorocznej rywalizacji w LGP pozostały trzy konkursy - niedzielny w Rasnovie oraz 30 września w austriackim Hinzenbach i 3 października w niemieckim Klingenthal.

RadiZET.pl/PAP/MW