Lekarz Therese Johaug uniewinniony, choć sam... czuje się winny

Krzysztof Sobczak
30.03.2017 22:57
Therese Johaug
fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Norweska agencja antydopingowa oczyściła byłego lekarza kadry biegaczek narciarskich Fredrika Bendiksena z zarzutów celowego podania środka dopingującego Therese Johaug. To kolejny werdykt w tej sprawie.

Zagłosuj

Czy kara dla Therese Johaug powinna być wydłużona?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wcześniej karę 13 miesięcy zawieszenia usłyszała Johaug. Biegaczka nie przyznaje się do winy, a mimo to FIS odwołała się od wyroku do Trybunały Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie i domaga się wydłużenia dyskwalifikacji do dwóch lat. Gdyby tak się stało, Norweżka nie mogłaby wystąpić na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang.

Zobacz także

Sprawa Bendiksena umorzona

Najciekawszy w tej sprawie jest fakt, że Johaug, która od początku odpierała zarzuty i w toku całego śledztwa nie przyznawała się do winy, została uznana za winną celowego stosowania sterydu anabolicznego clostebol, a lekarz, który wziął całą winę na siebie i podał jej maść Trofodermin zawierającą ten środek, został właśnie uniewinniony. Norweska agencja antydopingowa uznała, że Bendiksen działał w dobrej wierze.

- Przepisał krem Trofodermin tylko w celach leczniczych. Nie było tu elementu złej woli, nie ma więc też winy - ogłosił w imieniu agencji Niels R. Kiaer, jeden z członków komisji dyscyplinarnej tej agencji.

- Fredrik Bendiksen popełnił błąd. Ale przepisy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w przypadku osób trzecich nie przewidują kary za nieświadome złamanie przepisów. Zasięgnęliśmy opinii WADA przed umorzeniem sprawy - dodał Kiaer.

Johaug zaskoczona

Do werdyktu ws. lekarza odniosła się już Johaug za pośrednictwem swojego adwokata.

- Therese reaguje na ten werdykt bardzo stanowczo: przepisy są niekonsekwentne, jeśli ona dostaje 13 miesięcy kary za zaniedbanie, a lekarz, zawodowiec, na którego opinii polegała, przyznaje się do błędu i jego sprawa jest umorzona, bo w przypadku lekarza musi wystąpić działanie w złej woli, to jest to złe prawo - mówi adwokat Johaug Christian Hjort.

Norweska biegaczka czeka teraz na sprawę w CAS. W Trybunale będzie jej bronił adwokat, który doprowadził do skrócenia kary dla Marii Szarapowej, Brytyjczyk Mike Morgan.

RadioZET.pl/sport.pl/KS