Sześciu Polaków wystąpi w sobotnim konkursie PŚ w Ruce. Klęska Graneruda

26.11.2021 18:37
Kwalfikacje w Ruce

Sześciu reprezentantów Polski wystąpi w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce w gminie Kuusamo. W kwalifikacjach przepadł Stefan Hula, a w niedoli towarzyszył mu m.in. wicelider klasyfikacji generalnej Halvor Egner Granerud. Najdalej w piątek skakał Ryoyu Kobayashi.

Halvor Egner Granerud, zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2020/2021, w inauguracyjnych konkursach Pucharu Świata w Niżnym Tagile zajmował 1. i 3. miejsce, co dało mu 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Lepszy był tylko Karl Geiger. W Ruce Norweg straci jednak sporo punktów, gdyż w piątek nie zakwalifikował się do sobotnich zawodów. To była największa sensacja eliminacji. Na jego niepowodzeniu skorzystał reprezentant Polski.

Aleksander Zniszczoł został dowołany do kadry na fińskie konkursy w miejsce zakażonego koronawirusem Klemensa Murańki. "Klimek" cały czas przebywa w szpitalu w Rosji i najpewniej dołączy do kolegów dopiero na zmagania w Wiśle. Olek z kolei wykorzystał swoją szansę i jako ostatni skoczek w stawce przedostał się do sobotniego konkursu. Wraz z nim dokonało tego pięciu innych biało-czerwonych.

PŚ w Ruce - jak wypadli Polacy w kwalifikacjach?

Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch, który zajął 24. miejsce po lądowaniu na 125,5. metrze. Andrzej Stękała był 37., tuż za nim uplasował się Piotr Żyła, Jakub Wolny zajął 42. pozycję, a przez eliminacje "prześlizgnął się" Dawid Kubacki (48.). Nie powiodło się Stefanowi Huli (52.).

Kwalifikacje wygrał Ryoyu Kobayashi (147 m). Na podium zmieścili się jeszcze Daniel Huber i Pius Paschke. Lider PŚ Karl Geiger był 6., minięty jeszcze przez Naokiego Nakamurę i Stefana Krafta.

Sobotni konkurs rozpocznie się o godz. o godz. 16:30.