Zamknij

Kiedy Stoch wróci do skakania? Lekarz zdradził przewidywany termin

13.01.2022 16:42
Kamil Stoch
fot. MAREK DYBAS/REPORTER/East News

Kamil Stoch rozpoczął walkę z czasem na ZIO w Pekinie po kontuzji, jakiej doznał przed PŚ w Zakopanem. Ortopeda Wojciech Kruk w rozmowie z PAP przekonuje, że wyczynowi sportowcy w wieku skoczka pod względem ortopedycznym są bardzo młodymi ludźmi z wysokimi zdolnościami regeneracyjnymi. W związku z tym, kiedy Stoch wróci do skakania?

Kamil Stoch nie wystąpi w tegorocznych konkursach PŚ w Zakopanem. W środę skoczek z Zębu nabawił się urazu stawu skokowego, który wykluczył go z rywalizacji na Wielkiej Krokwi. Poza nieobecnością na liście startowej na obiekcie im. Stanisława Marusarza, wśród kibiców zaczęły pojawiać się spekulacje, czy trzykrotny mistrz olimpijski zdoła dojść do siebie na ZIO, które na początku lutego rozpoczną się w Pekinie.

- Wyczynowi sportowcy w wieku Kamila Stocha są pod względem ortopedycznym bardzo młodymi ludźmi z bardzo wysokimi zdolnościami regeneracyjnymi. To w połączeniu z wytrenowaniem i najlepszą z możliwych opieką medyczną prawdopodobnie zdecydowanie skróci powrót do pełnej dyspozycji fizycznej - powiedział Wojciech Kruk w rozmowie z PAP. Ortopeda, który specjalizuje się w leczeniu szczególnie stawów skokowych, wskazał, że wszystko zależy od tego, jaka część torebki stawowej, które więzadło i w jakim stopniu zostały uszkodzone.

Czy Stoch wróci na ZIO w Pekinie?

- Stopni jest kilka. Najczęściej, bo aż w 70 procentach przypadków przy takim urazie, jakiego doznał nasz skoczek, dochodzi do uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego. Wtedy konsekwencje ocenia się po kilku tygodniach od fazy ostrej urazu. Zazwyczaj to nie wymaga zabiegu operacyjnego, lecz leczenia zachowawczo-rehabilitacyjnego i jest to wtedy sprawa absolutnie do wygojenia - uspokajał.

Jak postępować w przypadku skręcenia kostki? Ekspert radzi

Kruk pytany, czy można ocenić czas, który będzie potrzebny do powrotu do treningów i startów, odpowiedział, że u tzw. "przeciętnego człowieka" pełna regeneracja więzadła trwa przeciętnie 8-12 tygodni.

- Jeżeli chodzi o sportowca-zawodowca na tym poziomie, co Kamil Stoch, i biorąc pod uwagę, że uraz nie powstał na skoczni, to przy na pewno bardzo intensywnie prowadzonych działaniach rehabilitacyjnych, wspomaganych farmakologicznie, leczenie może potrwać znacznie krócej - wyjaśniał.

Stoch jak Lewandowski. Kiedy powrót do skakania?

Jednocześnie Wojciech Kruk porównał sytuację do urazu Roberta Lewandowskiego, który po kontuzji powrócił wcześniej, niż zakładano.

- Z medycznego punktu widzenia, 4-6 tygodni rehabilitacji jest wymagane, ale jeżeli nic jeszcze bardziej poważnego nie wykryto, to być może będzie podobnie jak to było w ubiegłym roku u Roberta Lewandowskiego przy urazie więzadła pobocznego kolana. Przerwa miała potrwać 6-8 tygodni, a na boisko wrócił po czterech - przypomniał.

Kulisy kontuzji Kamila Stocha. Prawda jest inna, niż sądzono

Pytany, czy w ogóle można porównywać miejsca urazów i skalę obciążenia stawów w dyscyplinach takich, jak piłka nożna oraz skoki narciarskie, odparł: "Obciążenie, które przechodzi na poszczególny staw u skoczka, jest zupełnie inne niż u piłkarza, ale w obu dyscyplinach miejsca urazów są podobne, a najbardziej narażone na kontuzję są stawy kolanowe".

Zaznaczył też, że wiek pacjenta zazwyczaj ma duże znaczenie w regeneracji po tego typu urazie.

- Uprawiający sport wyczynowo Stoch czy Lewandowski, patrząc na dyscyplinę, "mają swoje lata", ale pod względem ortopedycznym to są jednak bardzo młodzi ludzie. Oznacza to, że ich zdolności regeneracyjne są naprawdę bardzo wysokie. W połączeniu z wytrenowaniem i w obu przypadkach najlepszą z możliwych opieką lekarsko-rehabilitacyjną, czas powrotu do pełnej dyspozycji fizycznej może zostać zdecydowanie skrócony - podsumował doktor Kruk.

RadioZET.pl/PAP