Zamknij

Trener bez ogródek o Macieju Kocie. "Popełnia szkolne błędy"

12.02.2021 20:46
Reprezentacja Polski skoczków narciarskich
fot. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Kazimierz Długopolski, pierwszy trener Macieja Kota, nie kryje zawodu formą, jaką prezentuje w obecnym sezonie polski skoczek. - Błąd, który Maciej popełnia w locie, jest karygodny. To są szkolne błędy i naprawdę nie wiem, dlaczego nie jest w stanie ich wyeliminować - przyznał Długopolski.

  • Maciej Kot zajął 44. miejsce w kwalifikacjach do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Zakopanem
  • Nie najlepszym skokiem w eliminacjach 29-letni skoczek przypomniał o sobie kibicom i ekspertom. To był bowiem występ, który zapewnił mu udział w dopiero ósmych zawodach PŚ w tym sezonie
  • Formę Polaka skomentował jego pierwszy trener, Kazimierz Długopolski, który zauważył, że Kot "popełnia szkolne błędy" już przy wyjściu z progu

Maciej Kot już od dłuższego czasu walczy o powrót do formy. Póki co jednak sezonu 2020/2021 również nie może zaliczyć do udanych. Tylko dwa razy udało mu się zająć miejsce w pierwszej 30, a miało to miejsce w inaugurującym konkursie w Wiśle (20. miejsce) oraz Niżnym Tagile (25. pozycja). Mimo że Michal Dolezal zdecydował się zabrać 29-latka na Turniej Czterech Skoczni, drużynowy mistrz świata z Lahti z 2017 roku nie zdobył w niemiecko-austriackich zawodach ani jednego punktu.

W piątek Kot ledwo zakwalifikował się do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Zakopanem, skacząc jedynie 116,5 metra i kończąc na 44. miejscu.

Kazimierz Długopolski bez ogródek o Macieju Kocie: "Popełnia szkolne błędy"

- Ten sezon jest już stracony dla Maćka. Patrząc przez pryzmat jego ambicji, a także możliwości, jego obecna dyspozycja jest naprawdę słaba - wyznał w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl pierwszy trener dwukrotnego triumfatora zawodów PŚ, Kazimierz Długopolski.

- Maciek stracił pewność siebie. Dawniej jego nastawienie było wręcz bojowe. Teraz tego zupełnie nie widać. Jego skoki, począwszy od najazdu na próg, są bardzo zachowawcze. Można odnieść wrażenie, że myśli tylko o tym, aby nie popełnić błędu, a skutek jest odwrotny do zamierzonego - podkreślił.

Maciej Kot zmaga się z błędami przy wyskoku już od kilkunastu miesięcy. Skoczek z Limanowej zupełnie nie radzi sobie z ułożeniem sylwetki zaraz po wyjściu z progu i w efekcie, zamiast płynnego skoku, widzowie oglądają zazwyczaj heroiczną walkę 29-latka o skorygowanie swojego ułożenia. Jak przyznał Długopolski, tego typu problemy dotyczą z reguły początkujących zawodników.

Błąd, który Maciej popełnia w locie, jest karygodny. To są szkolne błędy i naprawdę nie wiem, dlaczego nie jest w stanie wyeliminować tych mankamentów - powiedział.

To, czy Kot kiedykolwiek zdoła jeszcze powrócić do swojej wielkiej formy sprzed czterech lat, kiedy wydawało się, że jest o krok od walki o najważniejsze trofea w świecie skoków narciarskich, pozostaje kwestią otwartą. Najbliższą okazję do tego będzie miał już w sobotę 13 lutego, gdzie weźmie udział w konkursie PŚ w Zakopanem. Śledź relacje na żywo i wyniki live online ze skoków na Wielkiej Krokwi na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/sportowefakty.wp.pl