Zamknij

Stoch nie wygrywa, bo jeździ za wolno? Sztab szkoleniowy szuka rozwiązania problemu

Krzysztof Sobczak
03.01.2019 11:03
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Kamil Stoch zajmuje wysoką 3. lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a na półmetku Turnieju Czterech Skoczni jest szósty, ale w jego poszczególnych skokach wciąż brakuje błysku. Kluczem do poprawy rezultatów może być zwiększenie prędkości najazdowej. Na razie jednak sztab szkoleniowy nie wie, jak w tym aspekcie pomóc trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Obniżenie pozycji całego ciała i znalezienie prawidłowego środka ciężkości w momencie najazdu na próg skoczni - tak swoją wyborną dyspozycję tłumaczy lider PŚ i TCS Ryoyu Kobayashi. To pozwala Japończykowi osiągać dobre prędkości, które w połączeniu z bardzo mocnym wybiciem z progu umożliwiają mu dalekie skakanie.

Zobacz także

Problemy z prędkością najazdową Kamila Stocha

W poprzednim sezonie tym samym imponował Kamil Stoch, teraz to wszystko się jednak rozregulowało. Lider polskiej kadry wciąż skacze dobrze, ale wystarcza to tylko do miejsc w pierwszej dziesiątce. W czym więc tkwi problem?

- Kamil nie ma teraz dobrego czucia na najeździe. Idzie jednak w dobrym kierunku - cytuje słowa trenera Stefana Horngachera portal Onet Sport. Pozycja najazdowa przekłada się na słabsze prędkości, a wszystko to jest jeszcze skorelowane z krótszymi nartami, na jakich w tym sezonie skacze Polak oraz z wagą zawodnika.

Sztab szkoleniowy szuka rozwiązań

- Nie wiem, dlaczego Kamil jeździ tak wolno. To jedna z rzeczy, którą trudno rozgryźć. Nikt z nas nie wie, dlaczego tak się dzieje. Próbujemy wszystkiego, ale nie możemy znaleźć klucza do tej zagadki. To jedna z tajemnic skoków narciarskich - dodaje austriacki szkoleniowiec.

Stoch zdaje się jednak bagatelizować ten problem. - Nigdy nie jeździłem szybko i zawsze miałem problemy z prędkościami najazdowymi, a jednak potrafiłem wygrywać - ucina w rozmowach z dziennikarzami.

Przed skoczkami trzecia odsłona Turnieju Czterech Skoczni. W czwartek o godz. 14 odbędą się kwalifikacje do piątkowego konkursu w Innsbrucku. Relacja na żywo z obu tych wydarzeń na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Onet/KS