Zamknij

Kamil Stoch kontuzjowany. Co z występem na igrzyskach w Pekinie?

13.01.2022 11:00
Kamil Stoch kontuzjowany
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

Kamil Stoch z powodu kontuzji stawu skokowego nie weźmie udziału w konkursach Pucharu Świata w Zakopanem. Uraz jest poważny, ale - jak zapewniają lekarz kadry Aleksander Winiarski i trener Michal Dolezal - nie powinien zagrozić występowi na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Niestety jest też bardziej pesymistyczny wariant.

Kamil Stoch szykował się do powrotu do pucharowej rywalizacji. W poniedziałek, po tygodniowej przerwie na odpoczynek i "zresetowanie głowy", trenował na Wielkiej Krokwi i był pełen optymizmu przed rywalizacją w Zakopanem. Niestety w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał smutne wieści.

"Pęka mi serce. Ostatni poniedziałkowy skok dał mi tyle wiary, energii i radości, że już nie mogłem doczekać się dzisiejszego treningu. Rozgrzewka, sekunda nieuwagi, nawet nie wiem jak to nazwać i ból... Kostka spuchła i zmieniła kolor. Kilkugodzinne zabiegi, konsultacje, diagnozy. Zerwana torebka stawowa, niedane mi będzie wystartować w Zakopanem" - napisał.

Kamil Stoch pojedzie na ZIO 2022?

Do urazu doszło podczas gry w siatkonogę. Na trzy tygodnie przed zimowymi igrzyskami w Pekinie w polskim obozie zapaliła się lampka ostrzegawcza, że kontuzja być może wykluczy trzykrotnego mistrza olimpijskiego z rywalizacji w najważniejszej imprezie czterolecia. Według lekarza kadry Aleksandra Winiarskiego takie ryzyko istnieje, bo przy tego typu urazach trudno o jednoznaczne odpowiedzi, niemniej on sam jest optymistą.

- Będziemy robić, co możliwe, żeby Kamil jak najszybciej doszedł do siebie. Myślę, że jesteśmy mu w stanie pomóc na tyle, że wystąpi w igrzyskach. Czasu jest mało, ale nie tak mało, by przekreślać zawodnika. Trzeba być dobrej myśli, bo jest szansa postawić go na nogi — mówił Winiarski w rozmowie z Tomaszem Kalembą z Onetu. - Uraz Kamila Stocha jest dosyć poważny. To jest mocne skręcenie stawu z uszkodzeniem torebki stawowej i naderwaniem więzadeł. Na szczęście kości są całe - dodał. Podobną opinię, jeszcze przed rozmową z doktorem, wyraził trener Michal Dolezal.

- Jestem pewien, że Kamil będzie w składzie na igrzyska. Gdyby jednak coś z kostką było nie tak, to dokonamy zmiany w ostatniej chwili. Skład na igrzyska mam już w głowie. Zabierzemy pięciu zawodników, a skład ogłosimy po konkursach w Zakopanem. Nie rozmawiałem jeszcze z lekarzem, ale słyszałem, że jest nadzieja na trening Kamila przed Pekinem — powiedział czeski opiekun biało-czerwonych.

Jeśli brać pod uwagę Stocha, wydaje się, że pewni wyjazdu na ZIO 2022 w Pekinie mogą być Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek. Gra toczy się o piąte miejsce. Relacje na żywo z konkursów w Zakopanem na sport.radiozet.pl od piątku (kwalifikacje) 14 stycznia.

RadioZET.pl/Onet