Zamknij

Fińskie skoki narciarskie w żałobie. Były lekarz kadry zmarł na COVID-19

04.04.2020 21:11
Juha Venalainen nie żyje
fot. Shutterstock

Juha Venalainen, były lekarz reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich, nie żyje. 64-letni mężczyzna zmarł z powodu zakażenia koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Juha Venalainen przez ponad dwie dekady był związany z kadrą "Suomi". Swoją pracę rozpoczął w 1992 roku podczas igrzysk olimpijskich w Albertville, a zakończył po imprezie tej samej rangi w Soczi w 2014 roku. Towarzyszył Finom, w tym Janne Ahonenowi i Mattiemu Hautamaekiemu, w czasach świetności tej drużyny.

64-latek na przełomie lutego i marca wraz z przyjaciółmi przebywał na wakacjach we Włoszech i to tam został zakażony wirusem SARS-CoV-2. Do szpitala w Kuopio trafił 16 marca. Niestety po blisko trzech tygodniach przegrał walkę z chorobą COVID-19.

Ahonen i inni żegnają byłego lekarza kadry

Środowisko skoków narciarskich w Finlandii pogrążone jest w żałobie. "Spokojnej podróży, Junnu. Dziękuję za wszystkie wspólne lata!" - napisał na Facebooku Ahonen.

Nazywaliśmy go "Junnu". Stanowił prawdziwą oazę spokoju. Kiedy potrzebowałem pomocy, zawsze odpowiadał na moje telefony - powiedział w rozmowie z "Ilta-Sanomat" Hautamaeki.

- Juha Venalainen był przyjacielem. Wielokrotnie dzwoniliśmy do siebie i rozmawialiśmy, nie tylko o skokach. Będę go pamiętał jako bardzo otwartego i życzliwego człowieka. To naprawdę okropne czasy, jest mi bardzo przykro z powodu tego, co go spotkało - tak zmarłego lekarza opisał Janne Happonen.

Koronawirus w Finlandii

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Finlandii wykryto do tej pory 1615 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 20 osób.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/skijumping.pl