PŚ w Ruce: sensacyjny zwycięzca, nierówni Polacy

Maciej Walasek
26.11.2017 16:55
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Jernej Damjan wygrał konkurs indywidualny w Ruce. Drugie miejsce zajął Johann Andre Forfang, a trzeci był Andreas Wellinger. Polacy skakali dziś słabo, najlepszym z biało-czerwonych był Dawid Kubacki, który zakończył zawody na ósmym miejscu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pierwszym z Polaków, który zaprezentował się w pierwszej serii był Jakub Wolny. Były mistrz świata juniorów skoczył 124 metry i objął prowadzenie. Po kilku zawodnikach pozycję lidera przejął Jernej Damjan. Słoweniec popisał się świetnym skokiem na odległość 140 metrów. Coraz więcej skoczków zaczęło skakać w okolicach 130 metra i awans do serii finałowej Wolnego stał pod znakiem zapytania. Kolejnym reprezentantem biało-czerwonych  był Maciej Kot. Polak uzyskał 126,5 metra. Słabą próbę miał Andreas Stjernen, co dało przepustkę do drugiej serii Jakubowi Wolnemu. Doskonale skoczył Dawid Kubacki – 138 metrów. Taką samą odległość uzyskał Piotr Żyła. Z kolei Stefan Hula skoczył 127 metrów, a Kamil Stoch 126.

Po pierwszej serii najlepszy z Polaków Kubacki został sklasyfikowany na 4. miejscu. Żyła był 7., Kot 18., Stoch 27., Hula 29. i Wolny 30.

Otwierający serię finałową Wolny skoczył słabo – 114 metrów. Jednak kolejni biało-czerwoni pokazali, że chcą poprawić swoje pozycje: Najpierw Stefan Hula uzyskał 137,5 metra, a Stoch wylądował pół metra dalej. Bardzo dobrze skoczył także Maciej Kot – 135 metrów. Piotr Żyła skoczył tylko metr bliżej od Kota.  Pod koniec kibice podziwiali dalekie skoki: na początek Forfang poleciał znakomicie na 142 metr, a po nim Wellinger – 140 metrów. Wszyscy liczyli na Dawida Kubackiego, który walczył o podium. Polak skokiem na odległość 135 metrów nie dał rady uzyskać prowadzenia.

Ostatecznie Kubacki był 8., Żyła 11., Kot 16., Stoch 20., Hula 21., a Jakub Wolny 30., zdobywając swój pierwszy punkt w Pucharze Świata.

Zwyciężył Jernej Damjan. Słoweniec, który prowadził po pierwszej serii, nie uległ presji i skokiem na 142 metr zapewnił sobie wygraną. Drugie miejsce zajął Joann Andre Forfang, a trzeci był Andreas Wellinger.

RadioZET.pl/mw