Jest wyrok w sprawie polskiej olimpijki. Musi przeprosić związek

Andreas Nicolaides
24.04.2017 18:20
Jagna Marczuaitis
fot. East News

Olimpijka Jagna Marczułajtis-Walczak i jej mąż Andrzej Walczak mają przeprosić w mediach Polski Związek Snowboardowy w likwidacji i jego prezesa Marka Króla za naruszenie ich dóbr osobistych – uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Krakowie, częściowo uwzględniając roszczenia powodów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Naruszenie dóbr dotyczyło rozpowszechniania w mediach nieprawdziwych informacji o próbie sfałszowania wyników mistrzostw Polski w snowboardzie w 2011 r. w Jurgowie – poinformował sąd.

Pozew przeciwko Marczułajtis-Walczak i jej mężowi o naruszenie dóbr osobistych złożyli Polski Związek Snowboardu i jego prezes Marek Król po z mistrzostwach Polski w snowboardzie w 2011 r. w Jurgowie (Małopolskie). W pozwie powoływali się na medialne wypowiedzi zawodniczki i jej męża, w których sugerowali możliwość fałszowania wyników podczas zawodów, nieprawidłowości w sędziowaniu czy niewłaściwe zabezpieczenie trasy.

Związek i prezes domagali się od olimpijki i jej męża przeprosin oraz zapłaty zadośćuczynienia i nawiązki na cele społeczne. Łącznie żądania wynosiły 250 tys. zł.

Sąd częściowo uwzględnił żądania pozwu. Zakazał Jagnie Marczułajtis-Walczak i Andrzejowi Walczakowi rozpowszechniania informacji, że doszło do próby sfałszowania wyników i nakazał obojgu opublikowanie przeprosin w mediach, w których się wypowiadali, tj. w telewizji, na portalach internetowych i w gazetach. Ponadto była snowboardzistka musi zapłacić 20 tys. zadośćuczynienia na rzecz PZS w likwidacji (jej mąż – 7 tys.) i 15 tys. zł prezesowi. Oboje małżonkowie powinni też wpłacić kilkanaście tysięcy na Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko".

W pozostałym zakresie, tj. rozpowszechniania informacji o nieprawidłowym zabezpieczeniu trasy zawodów, powiązaniach rodzinnych, nepotyzmie i innych nieprawidłowościach, sąd powództwo oddalił.

Jagna Marczułajtis-Walczak jest czternastokrotną mistrzynią Polski, dwukrotną mistrzynią świata juniorek oraz mistrzynią i wicemistrzynią Europy. W igrzyskach w Salt Lake City w 2002 r. zajęła czwarte miejsce w slalomie równoległym. W 2004 roku była siódma w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. W latach 2011-2015 była posłanką Platformy Obywatelskiej na Sejm VII kadencji.

RadioZET.pl/PAP/AN