Ambitny cel Norwegii na IO w Pjongczang. Chcą 30 medali

Andreas Nicolaides
03.11.2017 09:24
Marit Bjoergen
fot. PAP/EPA

Norweskie centrum sportu wyczynowego Olympiatoppen przedstawiło cel na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, które odbędą się w dniach 9-25 lutego. Jest nim 30 medali, w tym co najmniej 10 złotych i miejsce w pierwszej trójce w klasyfikacji narodowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Plan ten został nazwany przez media „bardzo wyśrubowanym” ponieważ jeszcze nigdy w historii norwescy sportowcy nie zdobyli aż tylu medali podczas zimowej olimpiady. Najwięcej, po 26, Norwegia wywalczyła przed czterema laty w Soczi i w Lillehammer w 1994 roku.

- Nasz cel z 30 krążkami może wydawać się nieprawdopodobny i pompatyczny, lecz taki właśnie jest stan norweskiego sportu i ta liczba medali jest w naszym zasięgu. Zagraniczni eksperci przewidują nawet 34. W Soczi zdobyliśmy aż 11 złotych medali i zajęliśmy drugie miejsce za Rosją w klasyfikacji narodowej. Uważamy, że od tamtych igrzysk jeszcze się rozwinęliśmy - powiedział dyrektor Olympiatoppen Tore Oevreboe.

Jak dodał: "10 złotych medali jest założeniem minimum: stać nas na przynajmniej 12”.

We wszystkich zimowych olimpiadach norwescy sportowcy zdobyli w sumie 329 medali, w tym 118 złotych, 111 srebrnych i 100 brązowych.

RadioZET.pl/PAP/AN