Zamknij

Polski skoczek oskarża Horngachera: To był sabotaż, nasi mu przyklaskiwali

21.01.2022 08:10
Stefan Horngacher
fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News

Jan Ziobro rzucił poważne oskarżenia pod adresem Stefana Horngachera. Zawodnik uważa, że Austriak odpowiada za stan polskich skoków. - Na pierwszym planie robił show, a na zapleczu robił czystki. To był sabotaż. Nasi wielcy włodarze mu przyklaskiwali, klepali go po plecach, a tymczasem Stefan się na nich wypiął i odszedł do Niemiec - powiedział na "Weszło".

Stefan Horngacher pracował w polskiej kadrze w latach 2016-2019. Po sezonie 2018/19 austriacki szkoleniowiec porzucił biało-czerwonych i objął niemiecką kadrę. Głównie za sprawą 52-latka reprezentacja Polski święciła największe triumfy w historii skoków m.in. dwukrotnie wygrywając Puchar Narodów, czy zdobywając drużynowe mistrzostwo świata w Lahti 2017.

Oprócz tego za jego kadencji poza Kamilem Stochem, czy Dawidem Kubackim, kapitalną formę w PŚ prezentował Piotr Żyła, czy Maciej Kot. O ile wszyscy kibice są wdzięczni Horngacherowi za jego pracę, do tego grona z pewnością nie należy Jan Ziobro. W rozmowie z serwisem "Weszło" skoczek rzucił poważne oskarżenia w stronę szkoleniowca Niemiec.

- Horngacher wiedział, że w Polsce koniunktura na skoki jest niesamowita, a Kamila Stocha czy Adama Małysza zna cały naród. Z tego względu zamknął się na czterech-pięciu zawodników, z którymi w szybkim tempie mógł osiągnąć sukces. W ten sposób chciał pokazać Niemcom swoją wartość, bo wiedział również o tym, że Schuster zamierzał opuścić ich kadrę. Wiedział, że jeżeli w Polsce szybko osiągnie wynik, to podczas powrotu do Niemiec będzie mógł dyktować warunki swojej pracy. I dokładnie tak zrobił, bardzo inteligentnie to rozegrał - mówił Ziobro.

Ziobro oskarża Horngachera

Jego zdaniem austriacki trener specjalnie skoncentrował się wyłącznie na czterech-pięciu zawodnikach.

- To było celowe zagranie Horngachera, który po prostu wszystko zniszczył. Gdzie dziś znajdują się tacy zawodnicy jak Krzysztof Miętus, Krzysztof Biegun czy Bartek Kłusek? W jakim miejscu jest Grzesiek Miętus? Gdzie są zawodnicy, którzy dziś powinni być zapleczem i wspierać kadrę A w kryzysowych momentach, takich jak ten obecny? Nie ma ich, oni dziś już nie skaczą! Ja również już nie skaczę. I okej, każdy czasem może wpaść w gorszy okres kariery. Ale wtedy powinno nas zabezpieczyć zaplecze. W Polsce tego nie mamy - grzmi zwycięzca konkursu PŚ w Engelbergu w 2013 roku.

- Austriak na pierwszym planie robił show, a na zapleczu robił czystki. To był sabotaż. Nasi wielcy włodarze mu przyklaskiwali, klepali go po plecach, a tymczasem Stefan się na nich wypiął i odszedł do Niemiec. Jak oni na to odpowiedzą? Działacz powinien dawać przyzwolenie na sabotaż? Wyniszczamy się od środka, ale na głównej scenie, gdzie jest telewizja i inne media, pokazujemy, że wszystko jest w porządku - dodał.

Jan Ziobro zakończył karierę na początku 2018 roku.

RadioZET.pl