Akcja na Nanga Parbat. Jest komunikat polskiego i francuskiego MSZ. Co z francuską himalaistką? [NOWE FAKTY]

Mikołaj Pietraszewski
26.01.2018 16:23
Nanga
fot. Wikimedia.Commons

Polskie MSZ wydało już oficjalne oświadczenie ws. akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie utknęło dwoje himalaistów - Polak i Francuzka. Według najnowszych informacji, kobieta cały czas trwa przy chorym towarzyszu wyprawy.

Para alpinistów - Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz - utknęła na wysokości 7400 metrów góry Nanga Parbat. Oboje są skrajnie wyczerpani. Pojawiły się informacje, że Polak ma ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową.

Szybka zbiórka pieniędzy

W piątek rano zorganizowana została zbiórka pieniędzy na helikopter potrzebny do akcji ratunkowej, bowiem ubezpieczenie nie przewiduje pokrycia jej kosztów. W niecałe dwie godziny uzbierano kwotę aż 135 tysięcy złotych!

Zobacz także

Dużą rolę w powodzeniu akcji odegra czas. Pogoda może się bowiem pogorszyć w każdej chwili - temperatura może spaść nawet do -70 stopni. Przeszkodą w akcji poszukiwawczej może być też silnie wiejący wiatr i - jeśli poszukiwania będą się przeciągać - zmrok. Problem stanowi fakt, że Polak i Francuzka nie mają przy sobie urządzeń, które pozwoliłyby na ich namierzenie.

Rząd zgadza się pomóc

Jak potwierdził na Twitterze minister sportu Witold Bańka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodziło się sfinansować koszty wyprawy:

Resort wydał już zresztą oficjalny komunikat w tej sprawie:

Z kolei dziennikarze Sport.pl zwrócili się do francuskiego MSZ z pytaniem o zaangażowanie w akcję ratunkową. "Ambasada Francji wraz z polską grupą w Pakistanie są w ciągłej mobilizacji by ułatwić i usprawnić wyprawę ratunkową po naszą rodaczkę i jej polskiego kolegę, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie" - taką redakcja otrzymała odpowiedź.

Co z druga uczestniczką wyprawy?

Pojawiły się również doniesienia, jakoby Elisabeth Revol, której stan zdrowotny przedstawia się lepiej niż w przypadku Polaka, miała spróbować samodzielnie zejść jak najniżej. Informacji tych jednak nie potwierdzone, pojawiają się natomiast doniesienie dementujące i twierdzące, że kobieta nadal towarzyszy Mackiewiczowi.

Zobacz także

"W tej sprawie pojawiają się sprzeczne informacje. Pakistański portal <Pakistan Mountain News> twierdzi, że Revol znajduje się na wysokości 6670 metrów, za to Mackiewicz znajduje się ok. 700 metrów wyżej" - czytamy na sport.pl. "Najnowsze informacje mówią o tym, że Revol znajduje się na wysokości 6900 m" - napisał kwadrans temu portal, prowadzący relację na żywo z tej akcji.

Nanga Parbat - dziewiąty najwyższy szczyt świata

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik położony w Pakistanie. Jego wysokość wynosi 8126 metrów nad poziomem morza. To dziewiąty co do wielkości szczyt świata. Jego nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza „naga góra”.

RadioZET.pl/sport.pl/AN/MP