Polscy himalaiści podejmą kolejną próbę zimowego wejścia na K2. Podano datę

Krzysztof Sobczak
23.11.2018 16:31
K2
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego Piotr Tomala przekazał, że biało-czerwoni podejmą kolejną próbę zimowego wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). Wyprawa ma ruszyć pod koniec przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tegoroczna ekspedycja okazała się fiaskiem. Na początku marca kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki podjął decyzję o zakończeniu wyprawy z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zagrożenie lawinowe i kończącą się zimę w Karakorum. Polacy nie zamierzają jednak rezygnować z historycznego wejścia na K2 - to jedyny niezdobyty jeszcze zimą ośmiotysięcznik, ale uprzedzić ich mogą Rosjanie, którzy ruszą na K2 tej zimy.

Zobacz także

- Oczywiście życzę, żeby wyprawa była szczęśliwa, żeby wszyscy wrócili do domów, ale z punktu sportowego nie byłbym zadowolony, gdyby udało im się zdobyć szczyt. Wtedy wszystkie nasze plany na 2019 rok trzeba byłoby zweryfikować - powiedział Tomala.

Plany polskich himalaistów na 2019 rok

Polscy himalaiści planują początek wyprawy na pierwszy dzień zimy - 22 grudnia 2019 roku. W ramach przygotowań młode polskie zespoły mają odbyć trzy ekspedycje - na Awicennę (7134 m n.p.m.) oraz letnie na K2 i Broad Peak.

- Nieco wcześniej niż to było ostatnio, tzn. w pierwszym dniu zimy, czyli 22 grudnia 2019, chcielibyśmy rozpocząć akcję górską. Około dwóch tygodni zabiera dotarcie do bazy. Obserwacje prognoz pogody pokazują, że koniec grudnia i początek stycznia to okres względnie sprzyjającej aury. Chcemy to wykorzystać. Druga połowa stycznia i luty to gorsze warunki, a ponowne okna pogodowe to przełom lutego i marca - powiedział szef Polskiego Himalaizmu Zimowego.

- Takie są na razie plany, bo wszystko uzależnione jest głównie od spraw finansowych - przekazał Tomala.

Na razie nie wiadomo, kto miałby wejść w skład kolejnej zimowej wyprawy na K2. Szef PHZ zapewnia jednak, że chciałby namówić do tego m.in. Adama Bieleckiego, a być może także Denisa Urubkę, który tegoroczną samozwańczą akcją ataku szczytowego naraził się na wykluczenie z zespołu.

RadioZET.pl/PAP/KS