Himalaiści z byłego ZSRR zaatakują zimą K2. Chcą uprzedzić Polaków

Krzysztof Sobczak
04.10.2018 15:29
K2
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Wspinacze z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu chcą tej zimy zaatakować szczyt K2 (8611 m n.p.m.), jedyny niezdobyty o tej porze roku 8-tysięcznik. Jeśli im się uda, uprzedzą Polaków, których ostatnia próba zakończyła się fiaskiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W skład ekspedycji wejdzie 10 doświadczonych himalaistów, a ich kierownikiem będzie zdobywca Korony Himalajów, Wasilij Piwcow. Organizatorem projektu jest Artem Brown.

"Zespół będzie wspinał się bez korzystania z tlenu z butli. Drogę wspinaczki obiorą po zameldowaniu się w bazie pod K2" - informuje portal wspinanie.pl.

Narodowa wyprawa na K2 zakończona niepowodzeniem

Będzie to piąta próba zimowego wejścia na K2. Najwyżej dotarła ekspedycja z 2003 roku kierowana przez Krzysztofa Wielickiego - wówczas osiągnięto wysokość 7650 m. Ostatni raz - w marcu tego roku - Polacy zrezygnowali z atakowania góry na wysokości 7400 m.

Wyprawa została na moment przerwana po tym, gdy Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zostali na Nanga Parbat. W akcji ratunkowej uczestniczyli Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala. Niestety Polaka nie udało się uratować.

Szef projektu Polski Himalaizm Zimowy Piotr Tomala przekazał, że kolejna próba wejścia na K2 zostanie podjęta przez Polaków zimą 2019/2020 roku.

RadioZET.pl/wspinanie.pl/russianclimb.com/KS