Zamknij

Kulisy dyskwalifikacji Graneruda. Norweg ma problemy z utrzymaniem wagi

19.02.2021 18:59
Halvor Egner Granerud
fot. PAP/EPA

Halvor Egner Granerud został zdyskwalifikowany w konkursie indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Rasnovie. Po zawodach trener Alexander Stoeckl wyjaśnił, że błąd nie wynikał z niedopatrzenia serwismanów, lecz z problemów Norwega z utrzymaniem wagi.

  • Halvor Egner Granerud został zdyskwalifikowany po konkursie PŚ w Rasnovie
  • Norweg miał zbyt luźny kombinezon, ale - jak tłumaczył jego trener Alexander Stoeckl - to nie był błąd zawodnika
  • Stoeckl i Granerud tłumaczyli, dlaczego strój skoczka okazał się niedopasowany

Halvor Egner Granerud wygrał piątkowy konkurs w Rasnovie, jednak ze zwycięstwa cieszył się tylko przez moment. 24-latek nie przeszedł kontroli sprzętu i został pozbawiony 12. w tym sezonie triumfu. Na jego dyskwalifikacji skorzystali Ryoyu Kobayashi, Kamil Stoch i Karl Geiger.

Pojawiły się informacje, że powodem wykluczenia Graneruda był zbyt luźny kombinezon. Trener Alexander Stoeckl potwierdził te doniesienia, ale wyjaśnił, że nie był to błąd ludzki, a przyczyny leżą gdzie indziej.

Granerud zdyskwalifikowany w Rasnovie. Dlaczego?

- Halvor w ostatnich dniach nagle schudł i wyraźnie stracił trochę "mięsa" w biodrach. Właśnie w tym miejscu kombinezon okazał się zbyt obszerny - skomentował sytuację austriacki trener norweskich skoczków.

Granerud powiedział dziennikarzom kanału telewizji TV2, że czuł, iż kombinezon jest zbyt luźny właśnie w biodrach i dodał, że nie był to ten sam, w którym skakał w Klingentahl i w Zakopanem.

Skoczek po konkursach w Polsce udał się na 48 godzin do Norwegii, aby uzupełnić zapasy żywności, ponieważ ma alergię na gluten i aby uniknąć problemów żołądkowych podczas pobytu za granicą, unika lokalnych potraw. Może jeść tylko konkretne norweskie produkty, jak m.in. chrupkie pieczywo, płatki zbożowe, masło orzechowe i owsiankę produkowaną przez tylko jedną firmę w całej Skandynawii.

"Być może po czterech tygodniach pobytu za granicą z powodu niedożywienia "zmalał", a wagę "robiła" woda i to było problemem w Rasnovie. Z drugiej strony dopasowanie kombinezonu przecież nie polega tylko na wadze skoczka, ale też na precyzyjnych pomiarach" - komentowały norweskie media.

W sobotę w Rasnovie odbędzie się konkurs mieszany. Relacja na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP