Dramatyczne wyznanie czołowej biathlonistki: "Przez 10 lat walczyłam z anoreksją"

Krzysztof Sobczak
11.04.2018 13:13
Gabriela Koukalova
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

W dorobku ma m.in. trzy medale olimpijskie i Kryształową Kulę, a wszystkie te sukcesy osiągała w czasach, gdy zmagała się z anoreksją. Czeska biathlonistka Gabriela Koukalova, bo o niej mowa, wydała właśnie biografię zatytułowaną "Inna Gabriela Koukalova", w której opowiedziała o dramatycznej walce z chorobą.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

"Przez dziesięć lat byłam anorektyczką" - zdradziła Czeszka. Z chorobą zmagała się od 17. roku życia (obecnie ma 28 lat). Wówczas trener powiedział jej, że jest "gruba jak świnia" i postawił przed lustrem.

"Może nie miał złych intencji, może zabrakło mu niezbędnej wiedzy z zakresu psychologii dotyczącej pracy z młodymi ludźmi?" - zastanawia się biathlonistka.

Zobacz także

"Zaczęłam nienawidzić siebie i obwiniać o każdy dodatkowy gram. Dlatego zaczęłam głodować i robić rzeczy, o których nikt nie wiedział. Omal nie zakończyło się to tragicznie. Potrzebowałam pomocy lekarzy" - wyznała Czeszka., która dopiero w 2015 roku przyznała się do wszystkiego swojemu mężowi Petrowi Koukalovi.

Mężczyzna w rozmowie z "Dnes" zdradził, że zdarzały się dni, w których Gabriela wymiotowała po osiem razy, z kolei w nocy potrafiła się budzić i "zjadać wszystko, co miała pod ręką".

Koukalova poinformowała także, że po igrzyskach w Soczi przytyła 11 kilogramów i znowu wpadła w kłopoty. "To były objawy typowe dla bulimii" - tłumaczył Richard Pfleger, specjalista od żywienia, który zajął się zawodniczką.

Wiele sukcesów mimo choroby

Mimo walki z chorobą, Gabriela Koukalova należy do najlepszych współczesnych biathlonistek. W swojej kolekcji ma trzy medale olimpijskie z Soczi - dwa srebrne i brązowy, sześć krążków z mistrzostw świata oraz Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata w sezonie 2015/2016.

Na ostatnich zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu nie wystąpiła ze względu na kontuzję łydki.

Nowy sezon bez Koukalovej

Z uwagi na uraz Koukalova straciła nie tylko ZIO, ale także część poprzedniego sezonu w Pucharze Świata. Już teraz wiadomo, że w kolejnym również jej nie zobaczymy.

"Podjęłam decyzję, że odpuszczam następny sezon. Nie jestem na niego przygotowana ani fizycznie, ani psychicznie. Nie odczuwam chęci wygrywania. Chciałabym się zająć innymi rzeczami" - napisała kilka dni temu na Facebooku.

Czeszka rozważa nawet zakończenie sportowej kariery.

RadioZET.pl/Onet/KS