Zmiany w skokach narciarskich. Skoczkowie polecą dalej!

Mikołaj Pietraszewski
23.09.2017 19:57
Zakopane
fot. Wikimedia.Commons

Spore zmiany czekają nas w skokach narciarskich. FIS wprowadza bowiem modyfikacje, dzięki którym możliwe będzie osiąganie przez zawodników dalszych odległości.

Informację, cytowaną przez sport.pl, jako pierwszą podała na swoim profilu na Twitterze grupa fanatyków skoków inSJiders:

Na powyższym zdjęciu widać oficjalny dokument autorstwa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), ogłaszający zmianę rozmiaru skoczni w Obersdorfie z 225 na 235 metrów. O co chodzi?

Organizacja wprowadza modyfikacje w zakresie rozmiarów skoczni. Jak czytamy na sport.pl, "hill size, czyli rozmiar skoczni będzie usytuowany w miejscu, gdzie zeskok ma 28 stopni nachylenia. Na wielu obiektach linia HS znajduje się w miejscu, że gdzie zeskok ma 32 stopnie nachylenia, bo taki przepis istniał w momencie wprowadzenia ,rozmiaru skoczni’".

Oczywiście, parametry skoczni nie ulegną zmianie - zmieni się jedynie perspektywa. Sędziowie będą teraz częściej dopuszczali do dalszych prób, nie obawiając się ryzyka w przypadku przekroczenia przez skoczków punktu HS - jako, że będzie on usytuowany bliżej, będzie go można częściej przekraczać, co z kolei sprawi, że skoczkowie będą osiągali lepsze wyniki.

Rzecz jasna, na różnego rodzaju obiektach, miejsce, w którym ma się znajdować punkt HS, będzie inne - zależy to oczywiście do faktu, czy jest to skocznia normalna, duża czy mamucia. Będą to więc kolejno: 32, 31 i 28 stopni nachylenia. FIS musi jeszcze tylko zatwierdzić unifikację dla każdej kategorii.

Jak mówi w rozmowie ze sport.pl Adam Małysz, podczas ostatniego kongresu federacji przedyskutowywano tę kwestię:

– Jeśli chodzi o Wisłę, to po uwzględnieniu parametrów okazało się, że Wisła raczej nie powinna być ani powiększa, ani zmniejszana. 134 metry są zupełnie adekwatne dla tej skoczni i po prostu bezpieczne. W przypadku Zakopanego można było powiększyć HS do 136 metrów, ale skocznia przeszła modernizacje. Jej nowy rozmiar wyniesie dokładnie 140 metrów - powiedział 4-krotny medalista olimpijski.

RadioZET.pl/sport.pl/MP