Bunt hokeistów, odpowiedź związku: "Nie pozwolimy się szantażować"

Krzysztof Sobczak
05.11.2018 13:34
Polscy hokeiści odmówili gry w reprezentacji Polski
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Czołowi polscy hokeiści odmówili występu w reprezentacji Polski w turnieju z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Euro Ice Hockey Challenge. To forma protestu przeciwko działaniom Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Federacja wystosowała już oświadczenie w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Hokeiści powołali Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie, które ma dbać o ich interesy oraz chronić ich prawa. Federacja zalega im z wypłatami za zgrupowania kadry w latach 2017-2018. Zaległości, jak informuje "Przegląd Sportowy", wynoszą kilkaset tysięcy złotych.

Zobacz także

W ramach protestu czołowi polscy hokeiści: Krystian Dziubiński, Patryk Wajda, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka, Tomasz Malasiński, Jakub Wanacki, Damian Tomasik, Maciej Kruczek, Aron Chmielewski i Paweł Dronia odmówili uczestnictwa w turnieju EIHC. W Gdańsku biało-czerwoni zmierzą się z Danią, Austrią i z Norwegią w mocno osłabionym składzie.

- Wierzymy, że domagając się uczciwości i profesjonalizmu teraz, w postępowaniu względem nas, możemy sprawić, że w przyszłości zawodnicy nie będą musieli martwić się o to, czy nie zostaną pozbawieni przysługujących im praw, pozostawieni bez należnego wsparcia, wykorzystani. Może wtedy będą mogli skupić się na grze - mówi jeden z założycieli Stowarzyszenia, Krystian Dziubiński.

Oświadczenie PZHL

Polski Związek Hokeja na Lodzie wydał już oświadczenie w tej sprawie.

"Turniej EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości powinien być – naszym zdaniem – wielkim hokejowym świętem, w którym każdy zawodnik będzie chciał uczestniczyć. Bo występ w reprezentacji narodowej to najwyższy zaszczyt dla sportowca. Okazało się, że jest inaczej, że dla niektórych z powołanych do kadry hokeistów są sprawy ważniejsze" - czytamy.

Dodano, że federacja przygotowuje program naprawczy i jeszcze w tym tygodniu przedstawi "stanowisko (...) w kwestii finansowania reprezentacji narodowej seniorów oraz przedstawi dostępne dokumenty w tej materii".

"Jest nam przykro, że przygotowania kadry do ważnego i prestiżowego dla Polski turnieju zostały zakłócone przez sprawy materialne, ale – chcąc być wiarygodnym partnerem dla wszystkich – nie możemy pozostać obojętni wobec zaistniałej sytuacji. Nie wyrażamy również zgody na szantażowanie związku brakiem obecności zawodników na imprezach z udziałem reprezentacji Polski" - napisano.

RadioZET.pl/PZHL/Przegląd Sportowy/Sportowe Fakty/KS