Zamknij

Revol zawdzięcza życie polskiemu lekarzowi? To on podjął kluczową decyzję!

Maciej Walasek
03.02.2018 14:34
Revol zawdzięcza życie polskiemu lekarzowi? To on podjął kluczową decyzję!
fot. Facebook

Przed akcją ratowniczą Adam Bielecki i Denis Urubko posłuchali rady polskiego lekarza. Gdyby nie ona, Elisabeth Revol mogło zagrażać poważne niebezpieczeństwo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pod koniec stycznia dwójka Polaków wspięła się na szczyt swoich możliwości i w ekstremalnym tempie dotarła do Elisabeth Revol, która podjęła się samotnego zejścia z Nanga Parbat. Dzięki nim Francuzka została uratowana i z odmrożeniami trzeciego stopnia została przetransportowana do szpitala.

Dr Rafał Szymczak jest odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne dla himalaistów, którzy obecnie wchodzą na K2. Miał on istotny wpływ na terapię Revol. To za jego radą Bielecki i Urubko wzięli ze sobą lek na odmrożenia, dzięki czemu Francuzka otrzymała pomoc, kiedy jeszcze była na górze.

Zobacz także

- To moja decyzja, ale muszę też oddać szacunek i wiedzę doktorowi Adamowi Domanasiewiczowi, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego, który jest największym ekspertem, jeżeli chodzi o leczenie odmrożeń w Polsce – mówił Szymczak.

- Ja przed tą wyprawą, organizując aptekę, konsultowałem się z nim i z dr. Pawłem Podsiadło, którzy są autorami polskich wytycznych kompendium dotyczącego nowoczesnego leczenia odmrożeń. Można powiedzieć, że aprobata doktora spowodowała, że te leki zostały wzięte. To są leki eksperymentalne, ale na tyle bezpieczne, że można było je tam zabrać na miejsce - kontynuował.

Specjalista ujawnił, w jaki sposób przekazywano informacje w trakcie akcji ratunkowej.

- Do mnie dociera informacja przez Jarka Botora, który był z nimi w kontakcie radiowym. Adam kontaktuje się z Jarkiem, że doszli do Elisabeth, ja przekazuje tą informację do Ludovika (Giambiasi - wieloletni partner wspinaczkowy Revol) i całej grupy z komunikatora WhatsApp.

RadioZET.pl/Onet/MW