Zamknij

Denis Urubko krytykuje taktykę Wielickiego i nie wyklucza powrotu na K2

Maciej Walasek
11.10.2018 12:49
Denis Urubko
fot. Facebook

Denis Urubko zabrał głos w sprawie wspólnej wspinaczki na K2 z Polakami. Rosjanin skrytykował taktykę Krzysztofa Wielickiego, ale jednocześnie przyznał, że chce ponownie podjąć próbę wejścia na szczyt.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

K2 jest jedynym szczytem ośmiotysięcznym, którego nikt nie zdobył zimą. Jeszcze w tym roku polska wyprawa próbowała to zmienić. W akcji przewodniczył Krzysztof Wielicki, a jednym z członków był Denis Urubko. Uznawany za jednego z najlepszych alpinistów na świecie ujawnił, że chciałby powtórzyć próbę zdobycia góry i nie wykluczył wspinaczki razem z Adamem Bieleckim i Marcinem Kaczkanem. Jednak sam nie jest przekonany, czy ten  plan dojdzie do skutku.

- Nigdy nie zamykam drzwi na współpracę z przyjaciółmi. Szanuję Wielickiego za jego osiągnięcia alpinistyczne i silną osobowość. Przygotowywanie wyprawy nie oznacza, że ona będzie. Najlepsi przyjaciele zawsze są najlepszymi partnerami. Jednak wśród potencjalnych kandydatów do wyprawy są nie tylko Polacy, ale też Kazachowie, Rosjanie, Hiszpanie czy Włosi – mówił Urubko.

Zobacz także

- Nie jest dla mnie ważne, by stanąć na szczycie jako pierwszy. Po prostu chcę to zrobić – dodał w rozmowie z explorersweb.com.

W trakcie ostatniej wyprawy 45-latek, nie powiadamiając reszty uczestników próbował zaatakować szczyt. Założył sobie, że zima kończy się 28 lutego, a tymczasem reszta członków dawała sobie czas do 21 marca.

- Rozumiem, że moi współpracownicy i kierownik wyprawy byli źli, kiedy wychodziłem sam. Nie mieli oni jednak żadnej odpowiedzialności za mnie. Skąd mogli wiedzieć, że miałbym kłopoty? Nie miałem ze sobą radia, nawet nie wiedzieli gdzie jestem. Nie oczekiwałem od nikogo wsparcia. Tylko ja byłem odpowiedzialny za moje bezpieczeństwo – tłumaczył.

Wyprawa na Nanga Parbat: Akcja ratunkowa Urubko i Bieleckiego

Kiedy Denis Urubko razem z Adamem Bieleckim wyruszyli na akcję ratowniczą na Nanga Parbat, Rosjanin w Polsce był uznawany za bohatera. Jednak po egoistycznej próbie zdobycia K2 zmieniono o nim zdanie. Alpinista sam krytykował taktykę Wielickiego i atmosferę w zespole.

- Z niektórymi członkami ekspedycji miałem bardzo dobre stosunki, z innymi starałem się znaleźć wspólną płaszczyznę, ponieważ nie rozumieli oni istoty zimowego alpinizmu. Niektórzy wcale ze mną nie rozmawiali, inni mówili, że mnie nie rozumieją, choć mówiłem poprawnie po polsku, angielsku, włosku i rosyjsku. Po prostu nie chcieli usłyszeć tego, co powiedziałem. Może się bali?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/explorersweb.com/MW