Zamknij

Daniel Andre Tande przeszedł kolejną operację. Czeka go rehabilitacja

10.04.2021 11:18

Daniel Andre Tande przeszedł w czwartek operację złamanego obojczyka - poinformowała Międzynarodowea Federacja Narciarska (FIS). Zabieg zakończył się sukcesem, ale Norwega czeka teraz rehabilitacja.

Daniel Andre Tande przeszedł kolejną operację
fot. AP/Associated Press/East News
  • Daniel Andre Tande przeszedł operację złamanego obojczyka
  • Lekarze podkreślają, że zabieg się udał, ale szczególnej uwadze wymaga teraz uraz głowy
  • 27-letni skoczek trafił do szpitala w Lublanie, a potem w Akershus po upadku w Planicy

Daniel Andre Tande w czwartek 25 marca uległ bardzo poważnemu upadkowi podczas serii próbnej przed konkursem lotów narciarskich na Letalnicy w Planicy. Po wyjściu z progu Norweg stracił panowanie nad lewą nartą i z dużej wysokości runął na bulę. Na zeskoku kilka razy koziołkował i jeszcze na obiekcie musiał być reanimowany. Następnie helikopterem przetransportowano go do szpitala w Lublanie, gdzie stwierdzono przebicie płuca i złamanie obojczyka. Na trzy dni wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej.

27-latek po wybudzeniu był w dobrym nastroju. Żartował, że "tak łatwo się go nie pozbędziemy", a z jego słów jasno wynikało, że zamierza wrócić do skakania. Każda kolejna wiadomość napawała optymizmem, bo wszyscy mają w pamięci to, co zdarzyło się m.in. z Thomasem Morgensternem w Kulm, którego uraz psychiczny doprowadził do zakończenia kariery.

aniel Andre Tande po operacji obojczyka

Daniel Andre Tande przebywa obecnie w szpitalu niedaleko Oslo. To tam w czwartek przeszedł kolejną operację, tym razem złamanego obojczyka.

- Operacja zakończyła się sukcesem. Zawodnik dobrze sobie radzi, biorąc pod uwagę okoliczności - powiedział lekarz Guri Ranum Ekaas. - Teraz potrzebuje przede wszystkim czasu, by dojść do siebie po obrażeniach, których doznał podczas upadku - dodał.

Doktor zaznaczył, że szczególnej uwagi wymagają urazy głowy. - Po tak mocnym uderzeniu w głowę zalecamy ograniczenie korzystania z ekranu monitora i wszystkich czynników wymagających zwiększonej koncentracji. Z tego powodu po wyjściu ze szpitala zawodnik nie będzie dostępny dla mediów przez kilka tygodni - ocenił Ekaas.

Daniel Andre Tande - sukcesy

Daniel Andre Tande to przede wszystkim znakomity "lotnik". Na swoim koncie ma cztery medale z mistrzostw świata w lotach narciarskich - indywidualnie najlepszy był w 2018 roku w Oberstdorfie, a wraz z kolegami są niepokonani w "drużynówkach" od 2016 roku i zmagań w Tauplitz. Jest też drużynowym mistrzem olimpijskim z Pjongczangu na dużej skoczni.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata dwa razy zajmował 3. miejsca - w sezonach 2016/2017 i 2017/2018.

RadioZET.pl/fis-ski.com